klima24hod-zasahova-sluzbaautobateriebesdrive-garanciebrzdova-kvapalinabrzdyAsset 20chybajuca-ikonkaCHÝBAIKONKAAsset 10diagnostikaelektronicka-fakturaciafinancovaniegeometriaklimakonzultacie-predajAsset 14Asset 6olejonline-objednavkaOctoberAsset 32opravy-pneu-dusiAsset 30Asset 3Asset 2Asset 4Asset 16pneuhotelpneuservispriprava-na-stkprohlidka-vozidlasvetlatest-emisiiAsset 26tuningumyvanie-pneu-diskovvyfukyzahustovanie-plynomAsset 8

Ako nastaviť svetlá na aute?

Na ceste musíte vidieť a tiež byť videní. Správne nastavenie svetiel je nevyhnutné nielen pre vás, aby ste v noci vôbec videli na cestu, ale tiež pre ostatných účastníkov premávky. Nesprávne nastavenie vašich svetiel môže nielen ostatných vodičov, ale i cyklistov a chodcov ľahko v noci nepríjemne oslepiť.

 

Medzi jedno z pravidiel patrí nastaviť svetlá súbežne v smere jazdy.

Treba sa zamerať na to, aby ste nimi nesvietili nakrivo. Na správne nastavenie svetiel v jednej rovine môžu poslúžiť ako pomôcka napr. parkovacie čiary.

 

Následne prichádza rad na nastavenie výšky svetiel. Na každom svetle je uvedené jeho predpísané klesanie (zväčša je to od 1 do 2 %, na vyšších autách o čosi viac). Vaše svetlá vo výške 0,5 m majú predpísané 1-percentné klesanie. Správne nastavený lúč svetla klesne o 5 cm na výslednú výšku 0,45 m.

 

Ako zistíte, že Vaše svetlá nie sú optimálne nastavené?

Názorný príklad. Svetlá na vašom aute majú predpísaný sklon 1 %. Autom zaparkujete presne oproti stene vo vzdialenosti 10 metrov. Ak máte svetlá vo výške 0,5 m, tak potom na daných desiatich metroch majú byť vaše svetlá nastavené tak, že budú o 10 x 1 % nižšie. To znamená, že (správne nastavené) budú vo výške 0,45 m.


continental
Uniroyal
Barum
Matador

 

Bridgestone
Goodyear