klima24hod-zasahova-sluzbaautobateriebesdrive-garanciebrzdova-kvapalinabrzdyAsset 20chybajuca-ikonkaCHÝBAIKONKAAsset 10diagnostikaelektronicka-fakturaciafinancovaniegeometriaklimakonzultacie-predajAsset 14Asset 6olejonline-objednavkaOctoberAsset 32opravy-pneu-dusiAsset 30Asset 3Asset 2Asset 4Asset 16pneuhotelpneuservispriprava-na-stkprohlidka-vozidlasvetlatest-emisiiAsset 26tuningumyvanie-pneu-diskovvyfukyzahustovanie-plynomAsset 8

Ako zistiť rok výroby pneumatiky?

Hĺbka dezénu na vašich pneumatikách je dôležitá, ale nemalo by to byť to jediné, čo vás zaujíma. Rovnako dôležitý je aj vek pneumatík, teda rok ich výroby. Zistiť ho však vie len približne jedna pätina Slovákov, čo je naozaj malé číslo. A pritom je to celkom jednoduché.

 

Prezrite si bočnicu vašej pneumatiky. Každá z nich na nej má tzv. DOT kód. Ide o štvorčíslie, na ktorom:

 

  • prvé dve čísla označujú týždeň v roku, kedy bola vaša pneumatika vyrobená,
  • posledné dve čísla označujú rok

 

Približne polovica slovenských vodičov a vodičiek pri kúpe pneumatík (či už cez internet, alebo priamo u predajcu či v pneuservise) rok výroby pneumatík nekontroluje. Robí to vraj preto, lebo verí predajcovi. Nie vždy sa však táto dôvera môže vyplácať. Pneumatika sa považuje za novú a spoľahlivú, pokiaľ od jej výroby neuplynulo viac ako 6 rokov. Môžeme povedať, že najvyšší čas na kúpu nových pneumatík je, ak sa ich vek blíži k 10 rokom.


continental
Uniroyal
Barum
Matador

 

Bridgestone
Goodyear