klima24hod-zasahova-sluzbaautobateriebesdrive-garanciebrzdova-kvapalinabrzdyAsset 20chybajuca-ikonkaCHÝBAIKONKAAsset 10diagnostikaelektronicka-fakturaciafinancovaniegeometriaklimakonzultacie-predajAsset 14Asset 6olejonline-objednavkaOctoberAsset 32opravy-pneu-dusiAsset 30Asset 3Asset 2Asset 4Asset 16pneuhotelpneuservispriprava-na-stkprohlidka-vozidlasvetlatest-emisiiAsset 26tuningumyvanie-pneu-diskovvyfukyzahustovanie-plynomAsset 8

Bezpečná jazda na prvom mieste. Dajte skontrolovať tlmiče i brzdy.

Blog Article

Prvým pravidlom každého vodiča by mala byť bezpečná jazda. V článku opíšeme význam jednotlivých komponentov pre bezpečnosť. Vysvetlíme, ako pracujú a spomenieme chyby, ktoré s nimi súvisia. Pozrieme sa aj na prevenciu, odporúčania a ponuku služieb.


Bezpečnosť vášho auta je jednou z vecí, ktoré v žiadnom prípadne netreba podceňovať. Pravidelnou kontrolou bŕzd, tlmičov či výfuku chránite nielen seba, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Preto je nutné poznať význam jednotlivých komponentov pre bezpečnosť posádky a okolia.

 

Dôležitá je prevencia, ktorá vás ochráni, skôr než bude neskoro. Servisné intervaly závisia od toho, aké náhradné diely a súčiastky vo vašom aute používate. V zásade by ste mali dodržiavať, čo vám nariadi servis alebo výrobca daných komponentov. Ručíme vám za to, že s našou pomocou nezabudnete na žiadny aspekt bezpečnosti vášho vozidla.

Brzdy a ich úloha pri bezpečnej jazde

Brzdový systém patrí k najdôležitejším bezpečnostným prvkom, ktoré vaše auto má. Umožňuje, že môžete spomaliť alebo zastaviť presne v momente, keď je to nutné. Dokážete tak predísť rôznym incidentom alebo nehodám, ktoré môžu mať tragické následky. Brzdy by sa preto mali kontrolovať pravidelne, minimálne raz ročne. Je dôležité, aby sa o ich stav staral dôveryhodný servis.

 

Životnosť brzdových komponentov je obmedzená. Kľúčovým prvkom sú brzdové doštičky. Zodpovedajú za spojenie s brzdovým kotúčom, ktorý vďaka ich trecej sile môže spomaliť alebo zastaviť vozidlo. Špeciálna vrstva, ktorá ich pokrýva sa časom opotrebúva, čo môže spôsobiť nepríjemné pískanie kolies a postupné zničenie celého brzdového systému. Preto je nutná okamžitá výmena.

 

Často podceňovaným prvkom je aj brzdová kvapalina. Po čase môže byť kontaminovaná absorpciou vlhkosti a medi. Spôsobí to zníženie hydrauliky a menšiu citlivosť brzdového pedálu. Reakcie bŕzd sa mierne oneskoria a zníži sa celkový výkon brzdového systému, ktorý ovplyvní aj nefunkčný brzdový valček či opotrebovaný kotúč.

Podceňované tlmiče vás môžu zabiť

Mnoho vodičov nepovažuje kontrolu tlmičov za potrebnú. Veľmi sa mýlia. Tlmiče chránia karosériu, tlmia nárazy spôsobené nerovnou cestou a ručia za komfort posádky. Sú však tiež zodpovedné za to, aby mali kolesá neustály kontakt s vozovkou. Ak sa toto spojenie preruší, auto sa stáva nekontrolovateľné a nestabilné.

 

Tlmiče v zlom stave sú zodpovedné za predĺženie brzdnej dráhy, nepresné reakcie auta či zlé držanie na ceste. Neschopnosť tlmičov škodí aj pneumatikám, ktoré sú namáhané v ťažkých podmienkach, čím sa zvyšuje ich opotrebenie.

Najlepšou prevenciou je pravidelná kontrola

Bezpečnosť vášho auta je obrovská zodpovednosť, ktorú by ste nemali brať na ľahkú váhu. Nemusíte však prežívať zbytočný stres z toho, či je vaše auto schopné a neohrozuje vás alebo iných ľudí v okolí. Riešením je pravidelná kontrola. U nás v BestDrive sa na vášho štvorkolesového krásavca pozrie skúsený tím odborníkov.

 

Samozrejmosťou je kompletný servis bŕzd, ktorý zabezpečujeme pri pravidelných inšpekčných prehliadkach na vašu žiadosť alebo automaticky pri prezúvaní vozidla. Pozrieme sa na opotrebenie brzdových doštičiek, kotúčov, funkčnosť brzdových valčekov a skontrolujeme aj brzdovú kvapalinu.

 

Veľmi dôležitý význam má u nás aj dôkladný servis tlmičov. Ich účinnosť dokážeme zmerať veľmi rýchlo a presne bez toho, aby sme ich museli demontovať. Výsledky máte pred sebou už o niekoľko minút. Nemusíte sa však báť ničnehovoriacich čísel a tabuliek. Všetko vám vysvetlí odborný personál, ktorý pridá odporúčania a poradenstvo.

continental
Uniroyal
Barum
Matador

 

Bridgestone
Goodyear