klima24hod-zasahova-sluzbaautobateriebesdrive-garanciebrzdova-kvapalinabrzdyAsset 20chybajuca-ikonkaCHÝBAIKONKAAsset 10diagnostikaelektronicka-fakturaciafinancovaniegeometriaklimakonzultacie-predajAsset 14Asset 6olejonline-objednavkaOctoberAsset 32opravy-pneu-dusiAsset 30Asset 3Asset 2Asset 4Asset 16pneuhotelpneuservispriprava-na-stkprohlidka-vozidlasvetlatest-emisiiAsset 26tuningumyvanie-pneu-diskovvyfukyzahustovanie-plynomAsset 8

Naučte sa pracovať so zdvihákom na auto

Blog Article

Každý vie, na čo slúži starý známy hever. Viete však, ako ho máte používať? Pozrite sa spolu s nami, ako zdvihnúť auto bez toho, aby sme odtrhli plasty alebo prederavili olejovú vaňu.


Každý hever je iný

Jednou pákou sa krúti, ďalšiu stačí pumpovať, jeden je skladací, ďalší zase s reflexnými prvkami. Je jedno, aký hever použijete. Vždy však použite len taký zdvihák, ktorý je schválený výrobcom (alebo dodávaný priamo výrobcom auta). Ak sú pri ňom pokyny pre správne použitie, dodržte ich.

Nezabudnite na bezpečnosť

Ak práve nesedíte v bezpečí vašej garáže, vždy dodržte pravidlá cestnej premávky. Reflexná vesta, výstražný trojuholník a blikanie „všetkých štyroch“ vám najmä pri slabej viditeľnosti môže zachrániť život.

O čo ho teda oprieť?

Nie o nárazník, nie o otvorené dvere a rozhodne nie o kryt motora. Zdvihák umiestňujeme vždy pod prah auta. Na väčšine nových áut nájdete pod dverami značku, ktorá označuje presné miesto, kam máte zdvihák oprieť. Pár centimetrov vedľa a namiesto zdvihnutia auta si do karosérie spravíte slušnú dieru.

Auto je hore, čo teraz?

Ak ste skrutky nepovolili hneď na začiatku, môžete auto znova znížiť a povoliť ich. V hornej polohe už len zľahka odstránite koleso, nahodíte rezervu, skrutky vrátite na miesto, auto zložíte a skrutky dotiahnete.

Ak máte s odtiahnutím skrutiek problém (spôsobený koróziou alebo nedostatkom sily), vyskúšajte tento skvelý trik. Kľúč nasaďte na skrutku a buchnite do neho kladivom alebo kameňom proti smeru hodinových ručičiek. Druhým spôsobom je postaviť sa priamo nad kľúč, chytiť ho vystretými rukami v podrepe a pokúsiť sa postaviť (spraviť drep). V nohách je viac sily ako v rukách a takto kľúč ťaháte práve pomocou nôh.

Potrebujem montážnu jamu?

Pre bežné úkony nie. S pomocou heveru dokážete na niektorých autách vymeniť olej a filter, ale napríklad i opraviť svetlá a vymeniť alternátor. Na ostatné úkony vám postačia aj klasické „podbehy“. Rozsiahlejšie opravy nechajte vždy na profesionálnych servisných pracovníkov, ktorých nájdete v servisnej sieti BestDrive.

 

continental
Uniroyal
Barum
Matador

 

Bridgestone
Goodyear