klima24hod-zasahova-sluzbaautobateriebesdrive-garanciebrzdova-kvapalinabrzdyAsset 20chybajuca-ikonkaCHÝBAIKONKAAsset 10diagnostikaelektronicka-fakturaciafinancovaniegeometriaklimakonzultacie-predajAsset 14Asset 6olejonline-objednavkaOctoberAsset 32opravy-pneu-dusiAsset 30Asset 3Asset 2Asset 4Asset 16pneuhotelpneuservispriprava-na-stkprohlidka-vozidlasvetlatest-emisiiAsset 26tuningumyvanie-pneu-diskovvyfukyzahustovanie-plynomAsset 8

Ako správne čítať značenie pneumatík?

Blog Article

Každá pneumatika má na sebe vyznačených niekoľko čísiel a písmen. Majú svoj účel a vy by ste ako vodiči mali vedieť, čo znamenajú. Ak si tým ale nie ste istí, poradíme vám v našom článku.


Tieto čísla nájdete napísané na bočnej strane pneumatiky. Okrem toho ich nájdete zapísané aj v technickom preukaze vozidla. Každý model auta má určené, aké rozmery by mala pneumatika mať. A práve vďaka tomuto označeniu nájdete tie správne pre vaše auto.

Poďme sa teda pozrieť na tieto čísla podrobnejšie.
Ako príklad si uvedieme takéto označenie: 205/75 R 20 91T

Šírka, profil, konštrukcia...

Hneď prvé číslo 205 nám udáva šírku pneumatiky v milimetroch. Dávať na auto pneumatiky s úplne odlišnou šírkou, ako je uvedená v technickom preukaze, je riskantné. Správna šírka pneumatiky sa totiž postará o dobrú stabilitu auta na ceste.

 

Nasledujúce dvojčíslie (75) hneď za lomkou označuje tzv. profilové číslo. Toto číslo dostaneme tak, že vydelíme výšku pneumatiky s jej šírkou. Výsledok, teda výšku bočnice, dostaneme v milimetroch.

 

A pokračujeme k písmenu R. Vďaka tomuto písmenu vieme, že konštrukcia pneumatiky je radiálna. Okrem tohto údaju sa môžeme ešte stretnúť s označením D (diagonálna) a B (semiradiálna pneumatika).

 

Pokračujeme číslom 20. To nám prezrádza vnútorný priemer pneumatiky, ktorý sa zhoduje s priemerom ráfika. Uvádza sa v palcoch.

 

A dostávame sa skoro až na koniec. Pozrime sa na číslo 91. Ide o index záťaže. Prezradí vám, akú najväčšiu záťaž pneumatika znesie počas maximálnej rýchlosti.

Čo zvládne vaša pneumatika?

Posledné písmeno T definuje rýchlostný index. Čo to znamená? Posledné písmeno v označení pneumatiky určuje maximálnu rýchlosť vhodnú pre danú pneumatiku. Nedodržiavať túto rýchlosť znamená ohrozovať svoj život. Konkrétne písmeno T udáva, že by ste nemali prekročiť rýchlosť 190 km/h. Keďže sa na pneumatikách nachádzajú indexy od písmena A až po Y, musíte si zistiť, akú maximálnu rýchlosť ukrýva práve to vaše.

Nezabudnite však na dodržiavanie dopravných predpisov a pri rýchlosti sa riaďte nimi. Jazdu prispôsobujte aj poveternostným podmienkam. Aj keď si kúpite nové a kvalitné pneumatiky, nikdy nepreceňujte svoje šoférske schopnosti.

Okrem základného označenia, ktoré sme si v článku vysvetlili, sa môžete stretnúť aj s doplnkovými znakmi. Medzi ne napríklad patrí: M + S (zimná pneumatika), TL (bezdušová pneumatiky), XL (zosilnená kostra pre dodávky) a mnohé ďalšie.

Chcete poradiť s výberom pneumatiky?

Ak vyberáte nové pneumatiky pre svoje auto, v BestDrive vám ochotne poradíme. Postaráme sa vám aj o servis pneumatiky, či už máte osobné, nákladné vozidlo, alebo motocykel. U nás si môžete pneumatiky aj uskladniť. V prípade záujmu nás kontaktujte.

 

continental
Uniroyal
Barum
Matador

 

Bridgestone
Goodyear