klima24hod-zasahova-sluzbaautobateriebesdrive-garanciebrzdova-kvapalinabrzdyAsset 20chybajuca-ikonkaCHÝBAIKONKAAsset 10diagnostikaelektronicka-fakturaciafinancovaniegeometriaklimakonzultacie-predajAsset 14Asset 6olejonline-objednavkaOctoberAsset 32opravy-pneu-dusiAsset 30Asset 3Asset 2Asset 4Asset 16pneuhotelpneuservispriprava-na-stkprohlidka-vozidlasvetlatest-emisiiAsset 26tuningumyvanie-pneu-diskovvyfukyzahustovanie-plynomAsset 8

Kde a ako si správne nafúkať pneumatiky?

Blog Article

Podhustené pneumatiky majú na celkovú jazdu vozidla obrovský dopad. Udržiavať ich správne nafúkané je preto povinnosťou každého zodpovedného vodiča. My vám poradíme, ako hustiť pneumatiky správne.


Riziká podhustených pneumatík

Mnoho vodičov si neuvedomuje, aké riziká hrozia pri podhustených pneumatikách.

Kým vyššia spotreba (ktorá sa môže zvýšiť až o 20 %) a väčšie opotrebenie plášťov sú len nepríjemnosti, horšia ovládateľnosť vozidla a vyššia brzdná dráha môžu stáť život, či už chodcov, alebo posádku auta.

 

Takisto hrozí väčšie riziko defektu, čo môže mať za následok nehodu aj na miestach, kde by sa inokedy nestala. Správny tlak pneumatík by mal byť preto kontrolovaný pravidelne, aspoň raz za 14 dní.

 

Pokiaľ nemáte v aute senzor, ktorý by vás na znížený tlak upozornil, môžete v aute nosiť malý prenosný merač tlaku alebo použiť prístroj na čerpacej stanici. V oboch prípadoch vám zmeranie tlaku zaberie len pár minút. Potom stačí len porovnať namerané hodnoty s odporúčanými a budete vedieť, či pneumatiky potrebujú dofúkať, alebo nie.

Kde hustiť pneumatiky

Doma

Ak si chcete hustiť pneumatiky v pohodlí domova, teda v tomto prípade garáže, môžete si kúpiť malý prenosný kompresor. Výhodou je, že si môžete hustiť pneumatiky kedykoľvek sa vám zachce a je jednoduchšie ich udržiavať v top kondícii. Nanešťastie, sa toto riešenie hodí len pre ľudí, ktorí bývajú v rodinnom dome.

 

V paneláku je to komplikované, keďže parkovanie býva ďaleko od budovy a dostať sa k zásuvke je nemožné. Použiť môžete ručnú alebo nožnú pumpu, ale to zasa trvá večnosť. Okrem toho je to investícia, ktorej návratnosť býva otázna. Ak máte len jedno auto a dva druhy pneumatík, kompresor použijete len párkrát do roka. Kúpu preto dobre zvážte.

Na benzínovej pumpe

Každá benzínová pumpa by mala byť vybavená stojanovým kompresorom, na ktorom si môžete odmerať tlak a nahustiť pneumatiky. Väčšinou sa jedná o bezplatnú službu. Pomôcť s meraním a hustením vám môže aj pracovník pumpy.

V servise

Každý kvalitný autoservis vám tlak v pneumatikách zmeria a nastaví pri každom prezutí z letných na zimné pneumatiky a naopak. Výhodou je, že vám môžu dať aj cenné rady a zodpovedať technické otázky.

Ako správne hustiť pneumatiky

Ak ste sa teda rozhodli kúpiť kompresor, je škoda ho nevyužiť. Pravidelnou kontrolou a udržiavaním optimálneho tlaku bude vaše auto v top kondícii a odvďačí sa vám ideálnou spotrebou. No aj hustenie pneumatík má svoje pravidlá.

 

Postup je nasledovný:

 

  1. Zmerajte tlak v studených pneumatikách.

Teplom sa vzduch v pneumatikách rozťahuje, tlak sa zvyšuje, takže merania môžu byť skreslené. Ak ste jazdili, vyčkajte aspoň 30 minút, kým teplota klesne.

 

  1. Porovnajte namerané hodnoty s hodnotami určenými pre vaše vozidlo.

Každé auto má inak určené hodnoty tlaku pre pneumatiky. Nehovoriac o tom, že sú rôzne pre letné a pre zimné pneumatiky. Tieto hodnoty môžete nájsť buď na dverovom ráme na strane vodiča, alebo v manuáli.

 

  1. Odstráňte krytku ventilu a nasaďte hadicu kompresora.

Koncovka hadice kompresora sa môže líšiť od modelu kompresora. Niektoré sú len nasadzovacie, iné majú závit. Pozrite preto do manuálu, aký typ máte a ako sa správne nasadzuje. Pri nasadzovaní môže uniknúť malé množstvo vzduchu, ak je ale koncovka nasadená správne, vzduch by unikať nemal. Ak sa tak deje, skontrolujte ventil a skúste to znova.

 

  1. Začnite s hustením

Podľa typu kompresora začnite hustiť pneumatiku. Elektrický zapnite, ručný a nožný vyžadujú vašu činnosť.

 

  1. Hustite s rozvahou

Priebežne kontrolujte nahustenie pneumatiky na displeji kompresora. Špeciálne pri elektrickom môže hodnota „vyletieť“ veľmi rýchlo.

 

  1. Čo ak som prehustil pneumatiku?

Nič sa nedeje, každý ventil na aute má poistku, ktorú keď zatlačíte dovnútra, začnete vypúšťať z pneumatiky vzduch. Trocha vypustite, skontrolujte tlak a vypúšťajte, až kým tlak nedosiahne ideálnu hodnotu.

 

Nasaďte krytku späť na ventil, nahustite aj ostatné pneumatiky, ak treba, a môžete spokojne jazdiť.

 

Ako vidíte, hustenie pneumatík nie je žiadna veľká veda a je možné ho s trochou cviku zvládnuť aj doma. Nie každý má na túto činnosť čas a chuť a chce mať pneumatiky v top stave. Obráťte sa preto na nás, my vám pneumatiky nahustíme a budete odchádzať s vedomím, že je o vaše auto dokonale postarané.

continental
Uniroyal
Barum
Matador

 

Bridgestone
Goodyear