klima24hod-zasahova-sluzbaautobateriebesdrive-garanciebrzdova-kvapalinabrzdyAsset 20chybajuca-ikonkaCHÝBAIKONKAAsset 10diagnostikaelektronicka-fakturaciafinancovaniegeometriaklimakonzultacie-predajAsset 14Asset 6olejonline-objednavkaOctoberAsset 32opravy-pneu-dusiAsset 30Asset 3Asset 2Asset 4Asset 16pneuhotelpneuservispriprava-na-stkprohlidka-vozidlasvetlatest-emisiiAsset 26tuningumyvanie-pneu-diskovvyfukyzahustovanie-plynomAsset 8

Kedy nastáva čas vymeniť pneumatiky?

Blog Article

Možno práve teraz. Ak ste nedávno nekúpili nové auto alebo nevymieňali pneumatiky, je veľmi pravdepodobné, že nastal pravý čas na realizáciu tejto zmeny. Pneumatiky sú spotrebný tovar. Kedy treba zvážiť ich výmenu a znížiť tak riziko nebezpečnej nehody?


Pomôže nám zákon

Vyhláška č 464/2009 Z.z. nám v paragrafe 5 hovorí jasne: „Pneumatiky nesmú mať na svojom vonkajšom obvode, napríklad v oblasti koruny, boku a pätky, trhliny ani poškodenia, ktoré obnažujú kordovú kostru alebo ju narúšajú. Hĺbka hlavných drážok v stredovej časti povrchu dezénu pneumatiky, ktorý pokrýva približne tri štvrtiny šírky povrchu dezénu jazdnej plochy pneumatiky, nesmie byť menej ako:

a) 1 mm na vozidlách kategórie L1e (motocykle),

b) 1,6 mm na vozidlách ostatných kategórií a 3 mm v prípadoch, kedy osobitný predpis pre vozidlá kategórie M a N ustanovuje povinnosť použiť v cestnej premávke vozidlo vybavené zimnými pneumatikami „M+S", „M.S." alebo „M & S".“

Realita je však iná

Ako by to vyzeralo na slovenských cestách v prípade, že by všetci jazdili s dezénom na hranici 1,6 mm? Odpoveď je jednoduchá – ešte tragickejšie. Hodnoty o minimálnej hĺbke dezénu sú ustanovené zákonom, no ide o skutočne hraničné hodnoty, ktorých by ste za žiadnu cenu nemali držať. Letná pneumatika môže byť v daždivom počasí nebezpečná aj pri hĺbke dezénu 3 mm. V takomto prípade je pokuta tým najlepším možným ponaučením a možno práve vďaka nej zvážite výmenu pneumatík a vyhnete sa tak havárii.

Mikrotrhliny a vek

Aj pneumatika s vyhovujúcim dezénom môže mať vady, ktoré potenciálne zvyšujú nebezpečenstvo jej roztrhnutia. Ak sa vám zdá povrch pneumatiky popraskaný, zájdite do servisu a dajte si pneumatiky skontrolovať. Rovnako dôležitý je aj vek pneumatiky. Starnutie materiálu nie je mýtus a jazdiť na 10 ročných pneumatikách je maximálne nezodpovedné.

Nešetrite na gumách!

Šetriť na brzdách, gumách a iných komponentoch, od ktorých závisí zvládnutie nebezpečnej situácie (a náš život), je trúfalé. V danej situácii je už neskoro plakať nad rozliatym mliekom a rozmýšľať, že s novými gumami by sa to nestalo. Navštívte náš pneuservis a využite niektorú z ponúkaných sluźieb.

continental
Uniroyal
Barum
Matador

 

Bridgestone
Goodyear