klima24hod-zasahova-sluzbaautobateriebesdrive-garanciebrzdova-kvapalinabrzdyAsset 20chybajuca-ikonkaCHÝBAIKONKAAsset 10diagnostikaelektronicka-fakturaciafinancovaniegeometriaklimakonzultacie-predajAsset 14Asset 6olejonline-objednavkaOctoberAsset 32opravy-pneu-dusiAsset 30Asset 3Asset 2Asset 4Asset 16pneuhotelpneuservispriprava-na-stkprohlidka-vozidlasvetlatest-emisiiAsset 26tuningumyvanie-pneu-diskovvyfukyzahustovanie-plynomAsset 8

Na lyže bezpečne

Blog Article

A máme tu opäť jar! Nie, nie je to vtip. Minimálne v plánovaní jarných prázdnin. Tento rok viac než kedykoľvek predtým budú jarné prázdniny viac pripomínať Vianoce, pretože pani zima je na sneh neobvykle štedrá a rozdáva aj v našich zemepisných šírkach! Pokiaľ so svojimi deťmi vyrážate na lyže, bude sa Vám hodiť pár tipov a informácií. A pretože sme servisná sieť BestDrive, pôjde samozrejme o tipy viac, či menej súvisiace s autami a prípravou na cestu.


Prvé týždňové prázdniny tohto roku si užijú deti od 20. februára – z Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho kraja. Od 27. februára nasledujú jarné prázdniny pre – Trenčiansky, Žilinský a Bánskobystrický kraj. A naopak ako poslední vyrazia na prázdniny deti z Košického a Prešovského kraja, konkrétne od 6.marca 2017.

Aj keď stále viacej Slovákov smeruje v období európskej zimy za slnkom, do exotických destinácií, väčšina Slovákov ešte stále podľa cestovných kancelárií trávi jarné prázdniny najradšej na lyžiach alebo snowborde. To, kam za snehom vyrážajú, často záleží hlavne na počasí. Tento rok vďaka dostatku snehu určite veľa Slovákov zostane verná práve našim horám. A tí, čo pôjdu do zahraničia, najčastejšie mieria do Rakúska, Talianska, Francúzska alebo do Čiech.Väčšina volí cestu autom – s čím je treba počítať?

Česko

V Česku sa oproti predchádzajúcim rokom toho príliš veľa nezmenilo. Povinnosť používania zimných pneumtaík (typ M+S) pre osobné vozidlá je rovnaká jako u nás, pokiaľ je na vozovke súvislá vrstva snehu alebo ľadu, bez obmedzenia termínu. Minimálna hĺbka dezénu pneumatík je 4mm.

Pred cestou do Čiech si skontrolujte povinnú výbavu, do ktorej okrem iného patrí: výstražný trojuholník, reflexná vesta, lékárnička. Celodenné svietenie je rovnaké ako u nás – povinné počas celého dňa. Desaťdenná diaľničná známka stojí 310Kč.

Rakúsko

Zimné pneumatiky musíte mať, pokiaľ idete po zasneženej ceste v období od 1.novembra do 15.apríla. Pokiaľ zimné podmienky na cestách pretrvávajú, tak aj mimo tohto obdobia. Minimálna hĺbka dezénu je rovnaká ako u nás – 4mm. Pri skutočne nepriaznivých klimatických podmienkach sú vyžadované snehové reťaze.

Pred cestou do Rakúska si skontrolujte výstražný trojuholník, lekárničku a reflexné vesty, ktoré potrebujete pre všetkých pasažierov. Toto všetko je povinné. Celodenné svietenie v Rakúsku nie je povinné.

V Rakúsku, hlavne cestou do Álp môžete na diaľniciach naraziť na tzv. IG-L zóny. Sú to úseky so zníženou rýchlosťou, kvôli obmedzeniam emisného zaťaženia. Tie nie sú tento rok novinkou, ale nové a tvrdšie sú postihy pri prekročení maximálnej rýchlosti. Pokutu môžete dostať nielen za vyššiu rýchlosť, ale aj za znečisťovanie životného prostredia. A naviac môžete vyfasovať aj zákaz ďalšej jazdy až na 24 hodín

Taliansko

V Taliansku nie je celoplošne používanie zimných pneumatík povinné. Ich použitie aj využitie snehových reťaží si riešia jednotlivé provincie vlastným právnym predpisom. Sú regióny, kde je zimná výbava povinná už od polovice októbra. So zimnými pneumatikami určite chybu neurobíte, ich použitie platí od polovice októbra do polovice apríla. Použitie zimnej výbavy upravujú v Taliansku špeciálne dopravné značky.

Povinná výbava je obdobná ako v ostatných krajinách – výstražný trojuholník a reflexné vesty pre všetkých cestujúcich. Osobné autá majú povinnosť celodenného svietenia v tuneloch a na diaľniciach. Jednotnú diaľničnú známku v Taliansku nehľadajte. Platí sa mýtne za použitie diaľnice, zvyčajne okolo 6 Euro za prejdených 100km.

Nemecko

Nemecko je pri cestách za zimnými radovánkami často využívané ako tranzitná zem. V Nemecku žiadny právny predpis, ktorý výslovne upravuje používanie zimných pneumatík nie je. Ale ich vozidlá musia byť vybavené v súlade s klimatickými podmienkami zimnými pneumatikami a nemrznúcou kvapalinou do ostrekovačov pri čistení čelného skla. U zimných pneumatík je minimálna odporúčaná hĺbka dezénu 4mm, legislatívna hranica je rovnaká ako u nás 1,6mm.

K povinnej výbave v Nemecku patrí výstražný trojuholník a lekárnička. Povinné denné svietenie platí iba pre motocykle a mopedy. U osobných vozidiel len v prípade jazdy v tuneli alebo pri zlých poveternostných podmienakch. Diaľnine zostávajú pre osobné automobily stále bez poplatku – ale táto situácia sa môže po voľbách v roku 2017 zmeniť.

 

Všetkým vodičom, ktorí sa na jarné prázdniny chystajú vozidlom, odporúčame nepodceniť prípravu vozidla. Skontrolujte si nielen stav, ale aj hĺbku dezénu zimných pneumatík. Preverte tlak pneumatík, prípadne ich dohustenie na odporúčaný tlak. Skontrolujte si prevádzkové kvapaliny – brzdovú a chladiacu kvapalinu a tiež kvapalinu do ostrekovačov. Podľa potreby doplňte potrebné množstvo. V zime, viac než kedykoľvek predtým sú dôležité stierače, nezabudnite si ich skontrolovať! V tomto ročnom období dostáva zabrať aj autobatéria, pokiaľ máte o nej pochybnosti, radšej si ju nechajte zmerať, prípadne vymeniť. A nezabudnite si preveriť povinnú výbavu, tak aby zodpovedala predpisom vo všetkých krajinách, ktorými budete prechádzať. A pre svoju bezpečnosť a dobrý pocit si ju určite doplňte aj o ďalšie zimné doplnky: snehové reťaze, škrabka na sklo, rozmrazovač zámkov alebo metlička na ometanie snehu.

Príprava autu na dlhšiu cestu, obzvlásť v zime nie je jednoduchá. Naše tipy to môžu vodičom zjednodušiť. Taktiež, ako vždy však odporúčame nechať prípravu auta na zimu odborníkom. Napríklad v servisnej sieti BestDrive, kde profesionálni servisní pracovníci pripravia vaše auto tak, že bez zaváhania zvládnete cestu na lyžovačku. Na pobočkách servisnej siete BestDrive, okrem toho nájdete aj širokú ponuku všetkých horeuvedených zimných autodoplnkov.

continental
Uniroyal
Barum
Matador

 

Bridgestone
Goodyear