klima24hod-zasahova-sluzbaautobateriebesdrive-garanciebrzdova-kvapalinabrzdyAsset 20chybajuca-ikonkaCHÝBAIKONKAAsset 10diagnostikaelektronicka-fakturaciafinancovaniegeometriaklimakonzultacie-predajAsset 14Asset 6olejonline-objednavkaOctoberAsset 32opravy-pneu-dusiAsset 30Asset 3Asset 2Asset 4Asset 16pneuhotelpneuservispriprava-na-stkprohlidka-vozidlasvetlatest-emisiiAsset 26tuningumyvanie-pneu-diskovvyfukyzahustovanie-plynomAsset 8

Odmerajte a dosiahnite správny tlak v pneumatikách

Blog Article

Správny tlak v pneumatikách je dôležitý na dosiahnutie optimálnych jazdných vlastností automobilu. Je však potrebné mať z neustáleho sledovania tlaku v pneumatikách ťažkú hlavu?


Výrobcovia pneumatík a automobilov tvrdia, že kontrolu a nastavenie tlaku v pneumatikách je potrebné vykonávať každé dva týždne a pred každou dlhšou cestou. To by znamenalo „natlakovať“ pneumatiky približne pri každom tankovaní. Ruku na srdce, kto z vás to tak robí?

Ide to aj jednoduchšie

Správny tlak v pneumatikách ovplyvňuje ovládanie vozidla, brzdnú dráhu a celkové správanie sa vozidla na ceste. Túto skutočnosť si uvedomuje aj Európska únia. Vydala preto smernicu, podľa ktorej má každé nové auto vyrobené po 1. 11. 2014 snímače tlaku v pneumatikách.

S nimi to ide jednoduchšie. Jednoducho sa vozíte a keď vám auto „blikne”, že treba dofúkať pneumatiky, tak to urobíte. Šikovné, však?

Ako nastaviť správny tlak v pneumatikách

Keď vám to vaše nové autíčko blikne, že treba opäť dosiahnuť správny tlak v pneumatikách, stačí navštíviť niektorú z čerpacích staníc. Na väčšine z nich sa nachádza prístroj na kontrolu a „hustenie“ pneumatík. Každý prístroj je iný, takže si predtým prečítajte návod alebo požiadajte pracovníka čerpacej stanice, aby vám s tým pomohol. Pred „hustením“ pneumatík však chvíľku postojte, ideálne v tieni, aby ste merali tlak v studených pneumatikách a nie v jazdou zahriatych.

Jeden všeobecný optimálny tlak neexistuje

Ak čakáte odpoveď, na aký tlak máte nastaviť pneumatiky svojho tátoša, čakáte márne. Jeden všeobecný správny tlak v pneumatikách neexistuje. Každé auto má výrobcom predpísaný tlak.

Správny tlak v pneumatikách sa totiž líši podľa nápravy, rozmeru použitého obutia, zaťaženosti vozidla a sezóny. Automobilka tieto informácie navyše udáva pre každý model auta osobitne. Pozrite sa na rám predných (najčastejšie vodičových) dverí alebo na vnútornú stranu krytu palivovej nádrže, prípadne si vezmite manuál. Tam nájdete tabuľku správnych hodnôt tlaku pre vaše pneumatiky.

Nastavte ho aj v rezervnom kolese

Ak máte v aute rezervné koleso, nezabudnite kontrolovať tlak aj v ňom. Keby ste ho potrebovali napríklad na ceste v noci použiť, veľmi ťažko by sa vám zháňal kompresor.

V servise vám pomôžu

Ak vám pripadá kontrola a nastavenie tlaku pneumatík zložité, spoľahnite sa na odborníkov. V servise BestDrive vám pri každom prezutí letných a zimných pneumatík nastavia vždy správny tlak v pneumatikách. Zároveň vám odborne poradia a zodpovedajú zvedavé otázky. A potom už len jazdite, kým vás nový tátoš neupozorní, že je čas opätovného „tlakovania” pneumatík.

continental
Uniroyal
Barum
Matador

 

Bridgestone
Goodyear