klima24hod-zasahova-sluzbaautobateriebesdrive-garanciebrzdova-kvapalinabrzdyAsset 20chybajuca-ikonkaCHÝBAIKONKAAsset 10diagnostikaelektronicka-fakturaciafinancovaniegeometriaklimakonzultacie-predajAsset 14Asset 6olejonline-objednavkaOctoberAsset 32opravy-pneu-dusiAsset 30Asset 3Asset 2Asset 4Asset 16pneuhotelpneuservispriprava-na-stkprohlidka-vozidlasvetlatest-emisiiAsset 26tuningumyvanie-pneu-diskovvyfukyzahustovanie-plynomAsset 8

Prezúvate na letné pneumatiky? Ako vám pomôže kvalifikovaný servis?

Blog Article

Dá sa povedať, že zima je už definitívne za nami, a tak treba začať myslieť na letnú prípravu vozidla. Poradíme vám, kedy je ideálne prezuť späť na letné pneumatiky a prečo je dobré nechať si auto skontrolovať v servise.


Kedy meniť na letné pneumatiky?

Vyhláška ukladá vodičom povinnosť mať obuté zimné pneumatiky na aute do 31. marca alebo ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza. Preto je s prezutím dobré počkať, až sa počasie naozaj ustáli. V prechodnom období marec-apríl je počasie ešte zradné, môže sa nečakane ochladiť, a to najmä na severe krajiny a v horských oblastiach. V tom prípade sú zimné pneumatiky na nezaplatenie.

 

Nemusíte sa báť, že by ste zimné pneumatiky príliš ničili. Teploty cez deň nie sú natoľko vysoké, aby mali negatívny dopad na použitú zmes a chladné rána nahrávajú skôr používaniu zimných pneumatík. Je totiž bezpečnejšie jazdiť v lete na zimných ako v zime na letných pneumatikách.

Na prezutie sa pripravte

Každopádne je rozumné sa na výmenu pneumatík pripraviť dopredu. Treba skontrolovať a zhodnotiť stav letných pneumatík a rozhodnúť sa, či sú zrelé na výmenu. Ideálne je sledovať aj predpovede počasia a vedieť odhadnúť, kedy už bude vhodné pneumatiky prezuť. Myslite na to, že servisy budú plné, a tak sa oplatí myslieť dopredu.

Nechajte si skontrolovať podvozok

Jazdením v zime dostávajú poriadne zabrať aj tlmiče a podvozok. Mnohé cesty sú rozmočené a rozbité viac, než boli predtým. Vznikajú výtlky, ujazdený sneh zasa tvorí nerovnosti. To môže negatívne ovplyvniť geometriu podvozku. Spolu s prezutím si preto nechajte skontrolovať aj podvozok auta a geometriu. Urobte tak aj v prípade, že boli kontrolované pred zimou.

 

Zlá geometria vozidla prináša veľa negatív. Jazdné vlastnosti sú horšie, auto nedokáže udržať priamy smer a zatáča na jednu stranu. No najviac trpia pneumatiky. Keď nemajú ideálny sklon, nepriliehajú k vozovke tak, ako by mali. Opotrebujú sa na jednej strane a to časom môže viesť napríklad k búchaniu alebo nepríjemným zvukom a, samozrejme, horším vlastnostiam pri brzdení.

 

Aj elektronika v aute je závislá na správnej geometrii podvozku. Asistenčné systémy vychádzajú z toho, že je všetko správne nastavené a v kritickej situácii môžu zlyhať práve z dôvodu, že auto nemalo vlastnosti, aké by malo mať.

 

Ak si nie ste istí, či je už vhodný čas na prezutie, kontaktujte kvalifikovaný servis. Vyberú pre vás najvhodnejší termín a pripravia vaše auto pre ďalšie kilometre.

 

continental
Uniroyal
Barum
Matador

 

Bridgestone
Goodyear