klima24hod-zasahova-sluzbaautobateriebesdrive-garanciebrzdova-kvapalinabrzdyAsset 20chybajuca-ikonkaCHÝBAIKONKAAsset 10diagnostikaelektronicka-fakturaciafinancovaniegeometriaklimakonzultacie-predajAsset 14Asset 6olejonline-objednavkaOctoberAsset 32opravy-pneu-dusiAsset 30Asset 3Asset 2Asset 4Asset 16pneuhotelpneuservispriprava-na-stkprohlidka-vozidlasvetlatest-emisiiAsset 26tuningumyvanie-pneu-diskovvyfukyzahustovanie-plynomAsset 8

Stále jazdíte na zimných pneumatikách? Vymeňte ich za nové letné

Blog Article

Aj keď sa to na mnohých miestach Slovenska ešte nezdá, jar je v plnom prúde. Občasné snehové prehánky a výkyvy teplôt nám naznačujú, že máme s prezutím ešte pár dní počkať. Vďaka tomu môžeme objektívne zhodnotiť stav našich letných pneumatík a pripraviť sa na letnú sezónu.


Kedy teda prezuť?

To platí všade inak. Na juhu Slovenska si užívame prevažne teplé počasie, no na severe sa stále môžu vyskytnúť mrazy a s tým spojené namrznuté cesty. Neexistuje jednotný dátum, kedy treba prezuť. Pre niekoho to môže byť v marci a pre niekoho až v máji. Vždy sledujte aktuálnu predpoveď a podľa toho zvážte výmenu pneumatík. Vo všeobecnosti platí, že ak teplota vzduchu dosiahne hranicu 7 stupňov Celzia, zimné pneumatiky môžeme vymeniť za letné.

Je čas. S čím začať?

V prvom rade s kontrolou vozidla po zime. Zistíme, aké škody napáchal sneh, ľad a soľ. Auto dôkladne umyjeme a zhodnotíme situáciu. Ak sa nikde nevyskytli žiadne poruchy, ktoré si vyžadujú zásah autoservisu, môžeme sa pustiť do pneumatík.

Zimné ošetríme a uskladníme

Zhodiť ich dole a odkotúľať do garáže naozaj nestačí. Pneumatiky očistíme od nečistôt a kamienkov, skontrolujeme, či nie sú poškodené (dezén, malé trhlinky), môžete ich potešiť dávkou z nejakého prípravku pre údržbu pneumatík a následne uskladniť na mieste, kde nebudú vystavené nadmernej vlhkosti. Slnku a iným extrémom. Odporúčame použiť stojan určený pre uskladnenie pneumatík.

Pripravíme letné

Ak sme ich pred zimou dostatočne neošetrili, môžeme sa pripraviť na problémy. Opäť dôkladne skontrolujeme stav pneumatík. Zmeriame dezén, pohľadáme trhlinky a prezrieme, či nie sú zdeformované.

 

Vyhláška zákona jednoznačne definuje použitie letných pneumatík s minimálnou hĺbkou dezénu 1,6 mm, ale z hľadiska bezpečnosti pri jazde na mokrej vozovke (pri daždi, na vode) sa odporúča nepoužívať letné pneumatiky s hĺbkou dezénu 3 mm a menej.

 

Je len na vašom zdravom úsudku, či pneumatiky zhodnotíte ako vyhovujúce alebo im už ďalšiu sezónu nedoprajete. Neriskujte jazdu na zničených pneumatikách. Ohrozujete tým seba, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky.

 

Vyberte si zo širokej ponuky pneumatík v našom e-shope alebo navštívte niektorý z našich servisov. Radi skontrolujeme vaše pneumatiky, prezujeme ich alebo vám poradíme pri výbere nových.

 

continental
Uniroyal
Barum
Matador

 

Bridgestone
Goodyear