klima24hod-zasahova-sluzbaautobateriebesdrive-garanciebrzdova-kvapalinabrzdyAsset 20chybajuca-ikonkaCHÝBAIKONKAAsset 10diagnostikaelektronicka-fakturaciafinancovaniegeometriaklimakonzultacie-predajAsset 14Asset 6olejonline-objednavkaOctoberAsset 32opravy-pneu-dusiAsset 30Asset 3Asset 2Asset 4Asset 16pneuhotelpneuservispriprava-na-stkprohlidka-vozidlasvetlatest-emisiiAsset 26tuningumyvanie-pneu-diskovvyfukyzahustovanie-plynomAsset 8

Bojíte sa veku nových pneumatík? Informujte sa u predajcu.

Blog Article

Staré pneumatiky už dosluhujú, dezén sa povážlivo derie a je načase uvažovať o kúpe nových. Ako je to ale s vekom pneumatiky? Treba vyberať pneumatiku vyrobenú tento rok? Na čo treba myslieť pri ich výbere nájdete v našom článku.


Výber nových pneumatík je jedna z činností, ktorá v živote bežného človeka nastane len sporadicky. Takmer každý preto vyberá pneumatiky podľa veku, ideálne vyrobené v tomto roku. Veď technológie, materiály, výrobné postupy sú každým rokom lepšie, nie? Nie je to ale celkom tak.

Rok výroby (takmer) nehrá rolu

Vďaka DOT kódu si už viete zistiť vek pneumatiky, na ňom ale nezáleží tak veľmi, ako by sa mohlo zdať. Je totiž málo pravdepodobné, že bude mať predajca v ponuke modely vyrobené nedávno. Výroba totiž mohla začať pred niekoľkými mesiacmi, distribúcia trvá nejaký čas atď. Preto je fajn si ho overiť, no riadiť sa len ním, je zbytočné.

Skladové neznamená staré

Samozrejme, pneumatiky starnú. Nestarnú ale tak rýchlo, ako by sa mohlo zdať. Ak sú nepoužívané, držia si svoje vlastnosti dlhé roky. Už v roku 2001 najväčší výrobcovia pneumatík vydali odporúčanie, nech si ľudia dávajú pozor na pneumatiky staršie než 5 rokov.

V roku 2013 spoločnosť Michelin testovala opotrebenie pneumatík a vyšlo im, že rok skladované pneumatiky majú vlastnosti ako 3 týždne používané. Okrem toho vydali vyhlásenie, že podľa ich testovania nová pneumatika nemá lepšie vlastnosti než pneumatika stará 1, 2 či 3 roky v prípade, že bola správne uskladnená.

Záleží na skladovaní

Viac ako vek pneumatík je preto dôležité to, ako boli uskladnené. Špeciálne u zimných zmesí, ktoré sú predsa len mäkšie a v prípade, že nesprávnym skladovaním vytvrdnú, rapídne sa zhoršia ich vlastnosti. To môže predstavovať nebezpečenstvo pri jazde na snehu a nízkych teplotách.

Pneumatiky by mali byť uskladnené v suchom prostredí, pri vhodnej, stálej teplote a mimo dosahu UV žiarenia. Samozrejme nesmú prísť do kontaktu s chemikáliami a agresívnymi tekutinami.

Kvalitný predajca bude mať pneumatiky uskladnené správne, preto sa nebojte o tom pred kúpou informovať.

Hraničný vek pneumatiky

Na záver ešte dodávame, že hraničný vek pneumatiky sa vo všeobecnosti uvádza 10 rokov. Ak kúpite pneumatiku, ktorá je stará 5 rokov, mala by vám bez problémov ďalších 5 rokov slúžiť. A naopak, ak máte pneumatiku, ktorej vek sa blíži desiatim rokom, zvážte jej výmenu. A to bez ohľadu na jej stav.

continental
Uniroyal
Barum
Matador

 

Bridgestone
Goodyear