klima24hod-zasahova-sluzbaautobateriebesdrive-garanciebrzdova-kvapalinabrzdyAsset 20chybajuca-ikonkaCHÝBAIKONKAAsset 10diagnostikaelektronicka-fakturaciafinancovaniegeometriaklimakonzultacie-predajAsset 14Asset 6olejonline-objednavkaOctoberAsset 32opravy-pneu-dusiAsset 30Asset 3Asset 2Asset 4Asset 16pneuhotelpneuservispriprava-na-stkprohlidka-vozidlasvetlatest-emisiiAsset 26tuningumyvanie-pneu-diskovvyfukyzahustovanie-plynomAsset 8

Vyhnite sa častému servisu: Čo treba na aute kontrolovať pravidelne?

Blog Article

Parkujete častejšie v servise ako pred domom? Zrejme ste podcenili starostlivosť o auto. Auto je komplexný organizmus, ktorý vyžaduje pravidelné prehliadky. Myslíte si, že väčšinu z nich zvládnete aj doma? Pozrime sa, na čo by ste si mali dať pozor.


Hladina oleja

Keď vás na nedostatok oleja upozorní kontrolka a piskot na diaľnici pri 130 km/h, bude už neskoro. Kým na našej slávnej trojprúdovke medzi Bratislavou a Trnavou nájdete odstavnú plochu, motor má dostatok času zadrieť sa. Niektoré autá ponúkajú možnosť digitálnej kontroly hladiny oleja cez palubný počítač.

Vám však nič nezabráni otvoriť kapotu, vybrať olejovú mierku a skontrolovať, či je špinavá od oleja medzi MIN a MAX. (pre neznalých, mierku treba najprv vytiahnuť, utrieť vreckovkou a potom znova založiť. Ideálne aspoň hodinu po jazde, nech stihne všetok olej stiecť a vy dostanete reálnu informáciu o jeho hladine).

Niektoré nové autá však mierku hladiny oleja nemajú a nemôžete sa spoliehať len na palubný počítač. Počas pravidelných návštev servisu vám skontrolujeme (a vymeníme) olej a nájdeme prípadné poruchy, ktoré by mohli spôsobiť jeho budúci únik.

Batéria, alternátor

V každom obchode, ktorý má niečo spoločné s autami, zoženiete za pár eur voltmeter. Umiestnite ho do zapaľovača a na displeji môžete sledovať, či alternátor dostatočne dobíja batériu, či sa batéria za týždeň nevybila a či vás auto nenechá niekde stáť. Ak sa čísla začnú meniť (klesať), viete, že niekde v blízkej dobe nastane problém.
 
Viete však, aké napätie má ukazovať voltmeter, keď meria, či alternátor dobíja batériu? Aké hodnoty má ukazovať pred naštartovaním a aké po hodine jazdy? V servise vám hodnoty odmeriame záťažovým zariadením. Ak akumulátor vypovedá službu v zahraničí, stane sa to z minúty na minútu a zrazu máte na dovolenke o zábavu postarané.

Brzdy, ABS, pneumatiky

Kontrola bŕzd je jednoduchá. Stačí prezrieť kotúče, počúvať pri brzdení prípadný piskot a vyskúšať, ako sa brzdy chovajú pri rôznych podmienkach (teplo, vlhko).
Chybu ABS vám zrejme bude signalizovať palubný počítač. Na prázdnej ceste na rovnom úseku však môžete skúsiť prudko zabrzdiť a uvidíte, či vám ABS zaberá. Jeho chyba často spočíva len v chybnom kontakte na senzore na jednom z kolies a takúto poruchu vám v servise odstránia aj zadarmo.

Trúfnete si však odhadnúť stav vašich kotúčov? Ako sami skontrolujete stav platničiek? A ako doma v garáži zistíte bod varu brzdovej kvapaliny? Jej pravidelná kontrola a výmena každé dva roky vám zabezpečí väčšiu istotu pri kritickom brzdení najmä v lete, kedy teploty stúpajú závratne vysoko.

Pneumatiky sú kapitola sama o sebe. Zmerajte dezén, prezrite prípadné praskliny a iné narušenie povrchu a zvážte ich stav. Na dobrých pneumatikách často visí váš život.

Takáto kontrola však postačí len pred jazdou. Skutočný stav pneumatík vám povieme v servise po nastavení geometrie. Zamedzíme tak prípadnému opotrebovaniu kolies a nestane sa vám, že jednu časť pneumatiky zoderiete. Geometriu odporúčame nastaviť minimálne pri každom prezutí. Jej dobrým nastavením šetríte nielen gumy, ale aj ostatné a hlavne drahšie časti nápravy.

Autá ako španielska dedina? Nechajte to na nás

Je pre vás starostlivosť o auto len nepríjemnou povinnosťou? Skočte k nám na preventívnu prehliadku. Skontrolujeme všetky dôležité komponenty a včas vás upozorníme na prípadnú poruchu. Vyhľadajte najbližšiu prevádzku a vychutnajte si komplexnú starostlivosť o vaše auto.

continental
Uniroyal
Barum
Matador

 

Bridgestone
Goodyear