klima24hod-zasahova-sluzbaautobateriebesdrive-garanciebrzdova-kvapalinabrzdyAsset 20chybajuca-ikonkaCHÝBAIKONKAAsset 10diagnostikaelektronicka-fakturaciafinancovaniegeometriaklimakonzultacie-predajAsset 14Asset 6olejonline-objednavkaOctoberAsset 32opravy-pneu-dusiAsset 30Asset 3Asset 2Asset 4Asset 16pneuhotelpneuservispriprava-na-stkprohlidka-vozidlasvetlatest-emisiiAsset 26tuningumyvanie-pneu-diskovvyfukyzahustovanie-plynomAsset 8

Na čo všetko sa musíte zamerať pri zimnej servisnej prehliadke?

Blog Article

Zimné mesiace dávajú našim štvornohým tátošom poriadne zabrať. Vystavenie nízkym teplotám, vysokej vlhkosti, snehu, námraze, to všetko zvyšuje nároky na údržbu. Zimná servisná prehliadka by preto mala byť povinnosťou každého zodpovedného vodiča.


Aby bolo cestovanie v zime bezproblémové a hlavne bezpečné, je ideálne dať auto skontrolovať ešte pred príchodom zimy. Ak ste to zanedbali, ešte nie je neskoro.

Predpokladáme, že pneumatiky máte už prezuté, no tie nie sú to jediné, na čo sa treba zamerať.

Skontrolujte aj kvapaliny

Vo vozidle sa nachádza množstvo kvapalín, ktoré môžu byť zmenou teplôt ovplyvňované.

Použitie nemrznúcej zmesi do ostrekovačov by malo byť samozrejmosťou, ale treba sa zamerať aj na chladiacu kvapalinu motora. U tej je dôležitý bod tuhnutia, v zime môže zamrznúť a poškodiť tak chladiaci systém motora, ale aj motor samotný.

 

Brzdová kvapalina je ďalší dôležitý prvok bezpečnej jazdy. Ak sa vám blíži čas jej výmeny, urobte to, čo najskôr. Nevyhovujúca brzdná kvapalina môže mať za následok horší reakčný čas a dlhšiu brzdnú dráhu, čo je najmä pri mokrej a šmykľavej vozovke kritické.

 

Kontrola hladiny oleja v motore by mala byť rutinou každého zodpovedného vodiča. Ak máte automatickú prevodovku, skontrolujte hladinu oleja aj tam.

Ďalšie dôležité časti vozidla

Prehliadkou by mali prejsť aj nasledujúce časti vozidla:

Stierače

Budete ich používať oveľa častejšie než v lete. Nechajte ich skontrolovať a v prípade potreby vymeňte.

Svietenie a osvetlenie vozidla

V zimných mesiacoch býva často znížená viditeľnosť, či už kvôli sneženiu, hmle, alebo jednoducho preto, že je zamračené. Nenechajte sa zaskočiť tým, že vám zlyhajú svetlá tam, kde ich budete najviac potrebovať.

Brzdy a brzdový systém

Nielen brzdová kvapalina, ale aj jednotlivé komponenty brzdového systému by mali prejsť kontrolou. Ich bezchybná funkčnosť je v zime kritická.

Autobatéria

Možno si to neuvedomujete, ale extrémne teploty predstavujú pre každú autobatériu enormnú záťaž. Nemusí to byť ale jediný problém, prehliadkou by mal preto prejsť celý dobíjací systém vozidla.

Pneumatiky

Samozrejme, najmä v zime treba kontrolovať stav pneumatík oveľa častejšie. Nielen ich stav a hrúbka dezénu, ale aj úroveň nahustenia je veľmi dôležitá.

Pred cestou na dovolenku

Pokiaľ sa chystáte na dlhšiu cestu alebo dovolenku, servisná prehliadka by mala byť samozrejmosťou.

 

Najmä pred cestou do zahraničia je dobré vedieť, že je vaše vozidlo technicky spôsobilé na jazdu a nečakajú vás žiadne nemilé prekvapenia. Každá krajina má ale svoje špecifické pravidlá. Aby ste sa vyhli nepríjemnostiam, je dobré sa im prispôsobiť. Áno, existuje síce Viedenský dohovor, na ktorý sa v prípade kontroly môžete odvolávať, to vám ale polícia pri kontrole nemusí uznať.

Česká Republika

Povinná výbava vozidla musí navyše obsahovať aj náhradné žiarovky a poistky. Zimné pneumatiky sú povinné od 1. novembra do 31. marca a minimálna hĺbka dezénu je 4 mm.

Ak si chcete byť úplne istí, že je vaše auto pripravené na cestu po českých cestách, skontrolujte aj obsah lekárničky s českými predpismi.

 

Denné svietenie: povinné

Rakúsko

Výbava vozidla má byť prispôsobená podmienkam na ceste. Jazdou na letných pneumatikách po snehu tak riskujete nielen nehodu, ale aj pokutu, je preto lepšie mať prezuté. Dezén by mal mať minimálnu hĺbku 4 mm.

 

Niektoré horské oblasti môžu vyžadovať použitie snežných reťazí. Okrem toho je dobré mať v aute reflexné vesty pre všetkých pasažierov a hlavne ich mať oblečené pri vystúpení z vozidla mimo obce. Alkohol je tolerovaný do hodnoty 0,5 promile (pre novopečených vodičov iba 0,1 promile), pri jej prekročení ale čakajte mastnú pokutu.

 

Denné svietenie: nepovinné

Švajčiarsko

Tolerancia alkoholu je síce 0,5 promile, myslite ale na to, že v prípade nehody je to brané ako priťažujúca okolnosť. V prípade nafúkania nad limit môžete prísť o vodičský preukaz. Ani tu nie sú zimné pneumatiky povinné, no v prípade účasti na nehode sa určuje, či by ste so zimnými pneumatikami (prípadne snehovými reťazami) dokázali nehode zabrániť. Na zadnej strane auta majte viditeľne umiestnenú nálepku štátu, z ktorého pochádzate, vyhnete sa tak prípadnej pokute.

 

Denné svietenie: povinné

Taliansko

0,5 promile je limit na alkohol. Pozor, ale pri jeho prekročení riskujete dodatočné sankcie, čo môže byť aj odobratie vodičského preukazu alebo zhabanie vozidla.

 

Denné svietenie: povinné mimo zastavaných území

Nemecko

Zimné pneumatiky sú v zime povinné, niektoré horské oblasti môžu vyžadovať použitie snežných reťazí. Tolerancia na alkohol je 0,5 promile. U vodičov mladších ako 21 rokov alebo vodičov, ktorí majú vodičský preukaz menej ako dva roky, je tolerancia nulová! Rýchlosť na diaľnici je odporúčaná 130 km/h, horná hranica nie je obmedzená vyhláškou.

 

Denné svietenie: nepovinné

Francúzsko

Limit na alkohol je 0,5 promile, pre držiteľov vodičského preukazu menej než 3 roky to je iba 0,2 promile. Podľa zákona by ste mali mať aj nepoužitý jednorazový alkohol tester, v praxi sa ale jeho absencia nepokutuje. Pre istotu majte so sebou aj náhradné žiarovky, sú povinné.

 

Denné svietenie: nepovinné

Maďarsko

Tolerancia na alkohol je nulová. Zimné pneumatiky nie sú povinné, v zimných mesiacoch je ale povinné mať vo výbave snežné reťaze. Reflexnú vestu by mal mať každý pasažier vo vozidle.

 

Denné svietenie: povinné

Poľsko

Zimné pneumatiky sú odporúčané, nie však povinné. Musíte mať však pri sebe hasiaci prístroj. Alkohol je tolerovaný do 0,5 promile.

 

Denné svietenie: povinné

 

Ako vidíte, byť pripravení na zimu a na cesty sa skutočne oplatí. U nás sa môžete spoľahnúť, že servisná prehliadka bude vykonaná rýchlo a odborne a že bude vaše auto dokonale pripravené.

continental
Uniroyal
Barum
Matador

 

Bridgestone
Goodyear