klima24hod-zasahova-sluzbaautobateriebesdrive-garanciebrzdova-kvapalinabrzdyAsset 20chybajuca-ikonkaCHÝBAIKONKAAsset 10diagnostikaelektronicka-fakturaciafinancovaniegeometriaklimakonzultacie-predajAsset 14Asset 6olejonline-objednavkaOctoberAsset 32opravy-pneu-dusiAsset 30Asset 3Asset 2Asset 4Asset 16pneuhotelpneuservispriprava-na-stkprohlidka-vozidlasvetlatest-emisiiAsset 26tuningumyvanie-pneu-diskovvyfukyzahustovanie-plynomAsset 8

Čo znamená ET na disku?

Hodnota ET na disku kolesa často mätie mnohých. V technickej reči je ET (alebo inak aj zális) vzdialenosť v mm medzi pomyselnou rovinou prechádzajúcou stredom disku a dosadacou plochou disku. Jednoduchšie povedané, vyjadruje zális v mm, ktorý, čím je väčší, tým je koleso viac skryté pod blatníkom. Čím je zase ET číslo menšie, tým viac koleso spod blatníka vytŕča.

 

Bežné hodnoty ET sa na kolesách osobných automobilov pohybujú približne v medziach 15 až 55 mm. Toto číslo teda býva kladné. Môžete však natrafiť aj na nulovú, či dokonca zápornú hodnotu ET. To značí, že koleso so záporným ET bude vytŕčať mimo blatníka.

 

Hodnotu ET máte zapísanú aj vo vašom technickom preukaze. Táto hodnota sa od reálneho ET čísla na vašom disku líšiť môže, ale len do určitej miery (táto miera sa líši u každého automobilu). Ak sa rozhodnete pre disky, ktorých hodnota ET sa nezhoduje s tou vo vašom TP, čaká vás viacero vybavovačiek, ako napr. aj návšteva STK či dopravného inšpektorátu.


continental
Uniroyal
Barum
Matador

 

Bridgestone
Goodyear