klima24hod-zasahova-sluzbaautobateriebesdrive-garanciebrzdova-kvapalinabrzdyAsset 20chybajuca-ikonkaCHÝBAIKONKAAsset 10diagnostikaelektronicka-fakturaciafinancovaniegeometriaklimakonzultacie-predajAsset 14Asset 6olejonline-objednavkaOctoberAsset 32opravy-pneu-dusiAsset 30Asset 3Asset 2Asset 4Asset 16pneuhotelpneuservispriprava-na-stkprohlidka-vozidlasvetlatest-emisiiAsset 26tuningumyvanie-pneu-diskovvyfukyzahustovanie-plynomAsset 8

Poradňa

Vitajte v našej poradni BestDrive

V prípade otázok nás môžete kontaktovať prostredníctvom kontaktného formulára BestDrive. Nájdete ho v sekcii Poradňa v dolnej časti strany. Odpovede na otázky k autoservisným a pneuservisným službám, resp. cenám pre koncových zákazníkov, získate telefonicky alebo prostredníctvom zaslaného emailu priamo na prevádzkach BestDrive. Kontakty na jednotlivé prevádzky nájdete na:  http://www.bestdrive.sk/predajne/

Ako nastaviť svetlá na aute?

Na ceste musíte vidieť a tiež byť videní. Správne nastavenie svetiel je nevyhnutné nielen pre vás, aby ste v noci vôbec videli na cestu, ale tiež pre ostatných účastníkov premávky. Nesprávne nastavenie vašich svetiel môže nielen ostatných vodičov, ale i cyklistov a chodcov ľahko v noci nepríjemne oslepiť.

 

Medzi jedno z pravidiel patrí nastaviť svetlá súbežne v smere jazdy.

Treba sa zamerať na to, aby ste nimi nesvietili nakrivo. Na správne nastavenie svetiel v jednej rovine môžu poslúžiť ako pomôcka napr. parkovacie čiary.

 

Následne prichádza rad na nastavenie výšky svetiel. Na každom svetle je uvedené jeho predpísané klesanie (zväčša je to od 1 do 2 %, na vyšších autách o čosi viac). Vaše svetlá vo výške 0,5 m majú predpísané 1-percentné klesanie. Správne nastavený lúč svetla klesne o 5 cm na výslednú výšku 0,45 m.

 

Ako zistíte, že Vaše svetlá nie sú optimálne nastavené?

Názorný príklad. Svetlá na vašom aute majú predpísaný sklon 1 %. Autom zaparkujete presne oproti stene vo vzdialenosti 10 metrov. Ak máte svetlá vo výške 0,5 m, tak potom na daných desiatich metroch majú byť vaše svetlá nastavené tak, že budú o 10 x 1 % nižšie. To znamená, že (správne nastavené) budú vo výške 0,45 m.

Ako skladovať pneumatiky?

Aj vy určite chcete, aby vám vaše pneumatiky vydržali dlhšie ako len jednu-dve sezóny. Preto treba dôkladne dbať aj na ich skladovanie v tom období, kedy ich nepoužívate.

 

Keď „vyzujete” pneumatiky (je jedno či ide o zimné alebo letné), najprv poriadne prezrite, či nie sú povrchovo poškodené, odstráňte z nich nečistoty, umyte ich a nechajte uschnúť.

 

Ak máte pneumatiky aj s ráfom, je ideálne, aby ste ich skladovali vo vodorovnej polohe. Poukladajte ich tak, aby sa navzájom dotýkali bočnicami. V prípade, že vaše pneumatiky skladujete bez ráfu, mali by ste ich uložiť vo vertikálnej polohe a počas skladovania ich aspoň raz alebo dvakrát pootočiť.

 

Pneumatiky všetkých typov skladujte v chladnejších, tmavších priestoroch, zabráňte tomu, aby na ne vplývali príliš vysoké teploty, náhle zmeny teplôt, vlhkosť a rôzne chemikálie či nečistoty. Ak to dodržíte, nájdete ich po pol roku rovnaké, aké boli, keď ste ich uložili.

 

Ako zistiť rok výroby pneumatiky?

Hĺbka dezénu na vašich pneumatikách je dôležitá, ale nemalo by to byť to jediné, čo vás zaujíma. Rovnako dôležitý je aj vek pneumatík, teda rok ich výroby. Zistiť ho však vie len približne jedna pätina Slovákov, čo je naozaj malé číslo. A pritom je to celkom jednoduché.

 

Prezrite si bočnicu vašej pneumatiky. Každá z nich na nej má tzv. DOT kód. Ide o štvorčíslie, na ktorom:

 

  • prvé dve čísla označujú týždeň v roku, kedy bola vaša pneumatika vyrobená,
  • posledné dve čísla označujú rok

 

Približne polovica slovenských vodičov a vodičiek pri kúpe pneumatík (či už cez internet, alebo priamo u predajcu či v pneuservise) rok výroby pneumatík nekontroluje. Robí to vraj preto, lebo verí predajcovi. Nie vždy sa však táto dôvera môže vyplácať. Pneumatika sa považuje za novú a spoľahlivú, pokiaľ od jej výroby neuplynulo viac ako 6 rokov. Môžeme povedať, že najvyšší čas na kúpu nových pneumatík je, ak sa ich vek blíži k 10 rokom.

Čo znamená ET na disku?

Hodnota ET na disku kolesa často mätie mnohých. V technickej reči je ET (alebo inak aj zális) vzdialenosť v mm medzi pomyselnou rovinou prechádzajúcou stredom disku a dosadacou plochou disku. Jednoduchšie povedané, vyjadruje zális v mm, ktorý, čím je väčší, tým je koleso viac skryté pod blatníkom. Čím je zase ET číslo menšie, tým viac koleso spod blatníka vytŕča.

 

Bežné hodnoty ET sa na kolesách osobných automobilov pohybujú približne v medziach 15 až 55 mm. Toto číslo teda býva kladné. Môžete však natrafiť aj na nulovú, či dokonca zápornú hodnotu ET. To značí, že koleso so záporným ET bude vytŕčať mimo blatníka.

 

Hodnotu ET máte zapísanú aj vo vašom technickom preukaze. Táto hodnota sa od reálneho ET čísla na vašom disku líšiť môže, ale len do určitej miery (táto miera sa líši u každého automobilu). Ak sa rozhodnete pre disky, ktorých hodnota ET sa nezhoduje s tou vo vašom TP, čaká vás viacero vybavovačiek, ako napr. aj návšteva STK či dopravného inšpektorátu.

Čo znamenajú čísla na pneumatikách?

Každá pneumatika má na svojej bočnej strane viacero čísel a písmen. Týmto údajom by ste mali rozumieť, pretože práve podľa nich si vyberáte pneumatiku na vaše auto. Každé vozidlo má určené, aké pneumatiky mu prináležia. Tento zápis nájdete aj v technickom preukaze vozidla.

 

Názorný príklad. Na bočnej strane vašej pneumatiky je napísané: 265/65 R 17 116 T.

 

Znamená to:

 

265 – šírka vašej pneumatiky v milimetroch,

65 – profilové číslo. Toto číslo získate, ak vydelíte výšku pneumatiky jej šírkou. Označuje teda výšku bočnice pneumatiky v milimetroch,

– toto písmeno môže byť niekedy nahradené aj písmenom D alebo B. R znamená, že konštrukcia vašej pneumatiky je radiálna. B zase znamená, že je semiradiálna a D = diagonálna,

17 – je údaj, ktorý opisuje veľkosť vnútorného priemeru pneumatiky. Uvádza sa v palcoch,

116 – toto je index záťaže, ktorý opisuje, akú najväčšiu záťaž znesie vaša pneumatika počas maximálnej rýchlosti,

T – rýchlostný index. Toto písmeno určuje maximálnu rýchlosť, ktorá je vhodná pre danú pneumatiku. Konkrétne písmeno T znamená, že by ste na automobile s takýmito pneumatikami nemali prekročiť rýchlosť 190 km/h. Rýchlostné indexy na pneumatikách sú od písmena A až po Y, pričom každé písmeno znamená inú rýchlosť.  

 

Všetky parametre, ktoré by mali spĺňať vaše pneumatiky, nájdete zapísané v technickom preukaze vozidla.   

Kontaktný formulár

continental
Uniroyal
Barum
Matador

 

Bridgestone
Goodyear