klima24hod-zasahova-sluzbaautobateriebesdrive-garanciebrzdova-kvapalinabrzdyAsset 20chybajuca-ikonkaCHÝBAIKONKAAsset 10diagnostikaelektronicka-fakturaciafinancovaniegeometriaklimakonzultacie-predajAsset 14Asset 6olejonline-objednavkaOctoberAsset 32opravy-pneu-dusiAsset 30Asset 3Asset 2Asset 4Asset 16pneuhotelpneuservispriprava-na-stkprohlidka-vozidlasvetlatest-emisiiAsset 26tuningumyvanie-pneu-diskovvyfukyzahustovanie-plynomAsset 8

Výmena olejov a filtrov

Výmena olejov a filtrov

Pri súčasných motoroch sa neustále zvyšujú nároky na mazanie motora, pričom jednotlivé požiadavky sú istým spôsobom protichodné. Intervaly výmeny oleja sa predlžujú, výrobcovia vozidiel požadujú znižovanie spotreby paliva, malú spotrebu oleja, ochranu pri studenom štarte a pokrytie širokej škály motorov (benzín, turbo diesel, s filtrom pevných častíc a pod.). Preto je dôležité venovať mazaniu a výmene oleja zodpovedajúcu starostlivosť, napriek tomu, že tento úkon je vnímaný ako jednoduchý.


Moderné vozidlá už sami ukazujú termín výmeny oleja (dokážu zmerať kvalitu oleja), bežne sa však výmena oleja realizuje podľa štandardného intervalu (každých 15 000 km) alebo raz ročne. Zanedbanie výmeny oleja môže spôsobiť poškodenie motora s vysokými nákladmi na opravu, neporovnateľnými s cenou výmeny oleja.

Samozrejmosťou pri výmene oleja je aj výmena olejového filtra. Olejový filter slúži na zachytávanie pevných častíc, ktoré nie sú rozpustné v oleji a mohli by spôsobiť poškodenie motora. Olejový filter ukladá tieto častice vo svojom telese, avšak má len obmedzenú kapacitu, ktorá je nastavená na interval výmeny oleja.

Vzhľadom na široký sortiment olejov je potrebné dbať na výber správneho oleja. Už sa nedá orientovať podľa typu mineralizácie oleja (plnesyntetický, polosyntetický, minerálny), ale je potrebné dodržiavať normu oleja, ktorú predpisuje pre konkrétny typ motora výrobca. Použitie nesprávneho oleja môže viesť ku poškodeniu motora alebo filtra pevných častíc, pričom ich opravy predstavujú mnohonásobne vyššie náklady v porovnaní s rozdielom ceny medzi jednotlivými typmi olejov.

 

continental
Uniroyal
Barum
Matador

 

Bridgestone
Goodyear