klima24hod-zasahova-sluzbaautobateriebesdrive-garanciebrzdova-kvapalinabrzdyAsset 20chybajuca-ikonkaCHÝBAIKONKAAsset 10diagnostikaelektronicka-fakturaciafinancovaniegeometriaklimakonzultacie-predajAsset 14Asset 6olejonline-objednavkaOctoberAsset 32opravy-pneu-dusiAsset 30Asset 3Asset 2Asset 4Asset 16pneuhotelpneuservispriprava-na-stkprohlidka-vozidlasvetlatest-emisiiAsset 26tuningumyvanie-pneu-diskovvyfukyzahustovanie-plynomAsset 8

Výber správneho motorového oleja

Aj Vy sa pýtate, aký olej je pre Vaše vozidlo ten správny? Chcete vedieť, aké intervaly  výmeny oleja by ste mali dodržiavať, aby nedošlo ku poškodeniu motora a iných častí? V tomto článku poradne sa spoločne pozrieme na teóriu o motorových olejoch a dozvieme sa, prečo to nie je vždy len o jednej značke.


Motorové oleje delíme podľa dvoch základných hľadísk: viskozity a výkonnosti.
Hodnotenie podľa  viskozitných vlastností je pomerne jednoduché. Viskozita je premenná veličina, ktorá je závislá na teplote. Podľa správania sa pri nízkych a vysokých teplotách sú oleje rozdelené do viskozitných tried. Toto je pre väčšinu motoristov jediné kritérium výberu oleja.

Hľadisko výkonnosti je pre laika komplikovanejšou záležitosťou. Hodnota výkonnosti charakterizuje okamžité i dlhodobé vlastnosti motorového oleje pri rôznych formách prevádzkovej záťaže.

Vyberať olej len podľa viskozity je doslova nebezpečné! Odporúčame zveriť sa pri výbere správneho oleja do rúk odborníkov. Môžeme Vám zaručiť, že naši servisní pracovníci sú odborníkmi na danú tému a Vaše vozidlo bude naozaj v tých správnych rukách.

Čo spôsobí nesprávny alebo starý olej

Oleje plnia v motore okrem úlohy mazania aj úlohu odvodu tepla a čistenia motora. Ak sa nepoužije olej. ktorý je do daného motora predpísaný, riskujeme jeho poškodenie práve z dôvodu, že nesprávne zvolený olej nedokáže plniť svoje základné úlohy. Poškodenia typu zapečenie piestnych krúžkov sú spôsobené práve nízkou termo – oxidačnou schopnosťou oleja (túto vlastnosť viskozitné číslo nevystihuje).

Životnosť všetkých motorov je výrazne ovplyvnená aj režimom, v ktorom sú vozidlá používané (dĺžka jázd, studené a časté štarty a.ď.). Keď k tomu prirátame, že motory moderných automobilov sú plnené väčšinou olejmi s predlženým výmenným intervalom, je jasné, prečo je výber vhodného oleja taký dôležitý.

Častou otázkou medzi motoristami býva, ktorý olej je najlepší. Tu je treba povedať, že zlý značkový olej neexistuje. Všetky značkové oleje sú podrobené dlhodobým testom. Jediným nebezpečenstvom je falzifikát. Väčšina automobiliek si vykonáva i vlastné testy a aj na základe týchto testov je značka oleja schválená na použitie v určitom motore. Len výrobca oleja, ktorého produkt prešiel takouto skúškou, je oprávnený na obale svojho produktu uviesť, že olej spĺňa normu výrobcu vozidla

Aký olej si vybrať

Počas doby záruky odporúčame v plnej miere rešpektovať rady výrobcu, čo sa týka viskozitných rozsahov a výkonnostných špecifikácií. Ak je v záručných podmienkach špecifikovaná aj značka oleja, je treba tento bod rešpektovať aj z dôvodu uznania záruky. Výberom oleja od tradičných overených výrobcov nič nepokazíte. Nešetrite na oleji! Nechajte si poradiť od odborníka, lebo aj dobre mieneným pokusom „pomôcť“ starému motoru, napr. plne syntetickým olejom, ho môžete doslova „pochovať“. Väčšina porúch motorov je spôsobená nekvalitnou alebo nedostatočnou údržbou. Jedným z častých dôvodov býva práve zlý výber použitého oleja a nekvalitný filter.

Základnou zásadou je riadiť sa odporučením výrobcu vozidla, aspoň čo sa týka špecifikácie, keď už nie značky.

Výmenný interval pre benzínové aj dieselové motory sa pohybuje medzi 8 000-30 000 km. Ak nie je vozidlo vybavené kontrolou kvality oleja, berte do úvahy režim, v ktorom je vozidlo používané.

Pri častej mestskej prevádzke alebo častých štartoch a krátkych trasách - skráťte výmenný interval alebo aspoň dodržujte výrobcom vozidla odporúčaný interval pre výmenu oleja.    

 

    

continental
Uniroyal
Barum
Matador

 

Bridgestone
Goodyear