Ako správne skladovať pneumatiky a čo podniknúť so starými?

Mnoho vodičov, nielen na Slovensku, skladovanie nepoužívaných pneumatík nijako významne nerieši, to je však chyba. So správnym skladovaním pneumatík totiž môžeme zachovať ich vlastnosti a významne predĺžiť ich životnosť, vďaka čomu tak v konečnej fáze ušetríme aj nejaký ten peniaz, a že rozhodne nebude malý.

Správna starostlivosť je základ

Pneumatiky najčastejšie skladujeme v pivnici či garáži, ani jedno miesto pre nich však nie je úplne ideálne. Hlavnými faktormi, ktoré ovplyvňujú vlastnosti pneumatiky, sú predovšetkým čistota, teplota a vlhkosť.

Mimo to by sme ale tiež mali brať zreteľ na to, v akom stave pneumatiky ukladáme. Pred uložením by tak mala prebehnúť ich dôkladná očista, bohato nám postačí teplá voda s obyčajným čistiacim prostriedkom proti mastnotám. Nesmieme ich však zabudnúť usušiť, aby nedochádzalo ku korózii ráfikov.

Ako pneumatiky ukladať

Ak ukladáme pneumatiky bez ráfikov, dávame ich nastojato. V tomto prípade by sme ich mali čas od času (ideálne raz do mesiaca) pootočiť, aby sa menila časť behúňa, na ktorej pneumatika stojí a je tak zaťažovaná váhou pneumatiky. Toto riešenie, kedy opakovane vymieňame pneumatiky na disku, ale nie je príliš ideálne - neustále zhadzovanie pneumatík totiž významne zvyšuje pravdepodobnosť poškodenia pätky a negatívne tak ovplyvňuje dĺžku ich životnosti.

Ak sa rozhodneme skladovať celá kolesa (tzn. vrátane ráfika), skladáme ich do stĺpca. Aj tu by sme ich mali čas od času prehodiť, aby k namáhaniu nedochádzalo len pri jednej pneumatike. Kolesá ale môžeme tiež zavesiť. V prípade, že skladujete celá kolesá, mali by ste mať prichystané minimálne dve kompletné sady.

Ideálne miesto na uloženie

Ak pneumatiky ukladáme v pivnici či garáži, potom by tu mala byť len mierna teplota (do 15 °C) a mali by sme sa vyhnúť prievanu a priamemu slnečnému svitu. Kvôli UV žiareniu a ozónu totiž dochádza k zmene vlastností a tvrdnutiu pneumatík. Kvôli tomu sa znižuje bezpečnosť a pneumatiky sú potom náchylnejšie k tvorbe prasklín. Taktiež by sme ich nemali vystavovať poveternostným vplyvom. Pneumatiky by tiež nemali byť uložené v blízkosti ohňa a chemických látok.

Tým najlepším, čo môžete urobiť, je uskladniť ich v pneuservise. Pre zákazníkov autoservisnej siete BestDrive máme pre túto službu vyhradené ideálne priestory, o vaše pneumatiky tak bude výborne postarané. Cena za uskladnenie pritom nie je nijako zvlášť vysoká a vy máte o starosť menej.

Najlepšie 10 rokov

Pneumatiky nie sú lacná záležitosť, aj napriek tomu by sme ich mali po pár rokoch vymeniť. Najlepšie vám vaše pneumatiky poslúžia po dobu 10 rokov od výroby, po tejto dobe by malo dôjsť k ich výmene, a to aj v prípade dostatočnej zostatkovej hĺbky dezénu. O tom, aká stará vaša pneumatika vlastne je, vás informuje DOT kód, ktorý je na nej umiestnený.

DOT kód obsahuje celkom štyri čísla:

• prvé dve čísla označujú týždeň výroby,

• ďalšie dve čísla označujú rok výroby.

Čo so starými

Ak neviete, kam so starými pneumatikami, máme pre vás dobrú správu. Ak ste ich zakúpili v rámci našej siete BestDrive, radi ich od vás bezplatne odoberieme. Pneumatiky potom poslúžia ďalším účelom alebo budú na naše náklady zlikvidované. Vďaka tomu tak môžeme efektívne šetriť naše životné prostredie.

Pneumatiky nám môžete doviezť na akúkoľvek pobočku siete BestDrive. Ich zoznam nájdete na našich webových stránkach.

Čas prezúvania sa blíži

Pokiaľ už netrpezlivo očakávate jarnú sezónu, zrejme taktiež premýšľate nad prezutím zimných pneumatík za letné. Ak ste využili naše služby uskladnenia pneumatík, nezabudnite si rezervovať termín, ktorý sa vám hodí, aby sme vám ich znovu „nahodili“! O možnosti rezervácie termínov budete informovaní prostredníctvom našej pozývacej SMS. Navštívte niektorú z pobočiek siete BestDrive a dajte svojim pneumatikám starostlivosť, ktorú si za svoju službu zaslúžia!