Letné pneumatiky – fakty a dôvody pre ich použitie

I keď nie je zákonom stanovená povinnosť prezuť na letné pneumatiky, predsa len sa to odporúča. Základným dôvodom, prečo prezuť je to, že jazda na zimných pneumatikách v letnom počasí má určité úskalia. Preberme si základné fakty a dôvody prečo prezuť letné pneumatiky na vaše vozidlo.

Dôvod 1 – Letné aj zimné pneumatiky sú vyrobené z rozdielnych typov zmesí

Jednotlivé typy pneumatík sú z výroby prispôsobené rôznym teplotným podmienkam a výroba pneumatík pre to či ono ročné obdobie reflektuje iné priority na správanie sa pneu na vozovke. Výrobné technológie zaisťujú tie najlepšie jazdné vlastnosti ako pre letné pneumatiky, tak aj pre zimné. Istú výnimku tvoria celoročné pneumatiky, ktorých zmes a charakter dezénu je predurčený pre jazdu v miernych, mestských podmienkach. Popíšme si základné vlastnosti letných pneumatík.

Zmes: Letné pneumatiky sú oproti zimným pneumatikám tvrdšie. Táto „tvrdosť“ je  daná výrobným postupom a prísadami a rovnako nižším podielom prírodného kaučuku oproti napr. zimným pneumatikám.

Opotrebenie: Každý majiteľ/šofér automobilu sa snaží jazdiť tak, aby mu pneumatiky vydržali čo najdlhšie, teda aby sa mu čo najmenej opotrebovali. Čo najmenšie opotrebenie = čo najdlhšia životnosť. Je nutné podotknúť, že výrobca  (nielen) letných pneumatík musí reflektovať na ďaleko viac požiadaviek na produkt a preto mimo vyššie uvedeného opotrebenia sa dostávajú medzi prioritné vlastnosti bezpečnosť a ekológia (nízky valivý odpor, hluk atď). 

letné pneumatiky výměna

Brzdná dráha: Čím kratší brzdná dráha, tým menšie riziko dopravnej nehody. Tvrdšia zmes letných pneumatík na jednej strane predlžuje brzdnú dráhu oproti zimnej pneumatike, na druhej strane vyššia adhézia pri vyšších letných teplotách je tým správnym aspektom pre skrátenie brzdnej dráhy u letnej pneumatiky.

Spotreba paliva: Nie je snáď človek, ktorý by sa nesnažil čo najviac minimalizovať náklady. Spotreba paliva je jedným z nich. Pri jazde na nesprávnych pneumatikách nám zvyšuje spotrebu paliva. Pokiaľ budeme používať  zimní pneumatiky v lete, zvýšia sa  náklady na palivo zhruba o 15 %.

Dobré letné pneumatiky môžu vydržať veľa rokov, ale určite nie. Kedy teda uvažovať o nákupe nových pneumatík?

Dôvod 2 - Letné pneumatiky a hĺbka dezénu

Pokiaľ kúpite nové letné pneumatiky, môžete počítať s tým, že na nich budete mať hĺbku dezénu okolo 8 mm. Následne sa každou jazdou znižuje. Vplyv na výšku dezénu má každé prudké zabrzdenie a jazda v štýle „brzda – plyn“.  Používanie ojazdených pneumatík je veľmi nebezpečné, ohrozujete tým nielen seba a svojich spolucestujúcich, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky.

Zákony Slovenskej republiky stanovujú minimálnu výšku dezénu pre letné pneumatiky 1,6 mm. I keď vaše pneu spĺňajú túto hĺbku dezénu, nie je to ideálne. Podľa názorov odborníkov by nemal dezén byť menší než 3 mm, táto hĺbka je spodná hranica pre bezpečnú jazdu a zaisťuje ešte dostatočne kvalitné obutie vášho vozidla.

Tak kedy teda „prezuť“ na letné pneumatiky?

Všeobecne sa dá povedať, že by mali byť na vozidle prezuté letné pneumatiky, keď sa vonku ohlási stabilnejšie jarné počasie. Dá sa použiť pravidlo „od apríla do októbra“, majme ale na pamäti možné prízemné mrazíky.

Podľa odborných rád, by mali byť letné pneumatiky na vozidle, keď teplota vzduchu prekročí na dlhšiu dobu +7 °C. Zimné pneumatiky pri týchto vyšších teplotách strácajú svoje optimálne jazdné vlastnosti a znižujú tým komfort jazdy.

Značkový eshop bestdrive.sk ponúka exkluzívne a kvalitné letné pneumatiky od overených výrobcov ako sú:

Vami zakúpené celoročné pneumatiky Vám radi prezujeme v ktorejkoľvek našej prevádzke BestDrive.

Náš odborne preškolený personál Vám rád poradí s výberom tej najvhodnejšej pneumatiky pre vaše vozidlo. Taktiež je schopný odporučiť a ponúknuť vhodné doplnkové služby pro Váš automobil, ako sú napríklad nastavenie geometrie, test tlmičov, kontrola brzdových dostičiek a ďalšie.

Naše služby / Nami ponúkané servisné služby