Celoročné pneumatiky - univerzálne pneumatiky do každého počasia

Celoročné pneumatiky, niekým nazývané univerzálne pneumatiky alebo pneumatiky do každého počasia, sú kombináciou toho najlepšieho zo zimných a letných pneumatík. Celoročná pneumatika sa hodí do miernych „mestských“ podmienok, teda všade, kde je miernejšia zima. Podstatnou výhodou pre zákazníka je, že šetrí čas. Odpadá povinnosť polročnej výmeny pneumatík a čo má samozrejme dopad aj na peňaženku zákazníka v cene servisu. Naopak u celoročnej pneumatiky je nutné počítať s mierne vyššou cenou oproti bežným pneumatikám práve z dôvodu vyšších nákladov výrobcov pri vývoji pneumatík. V tomto článku si povieme všetko, čo je nutné o celoročných pneumatikách vedieť a taktiež si ich porovnáme so zimnými a letnými pneumatikami.

Celoročné pneumatiky: Čo je potrebné vedieť?

Celoročné pneumatiky ideálna volba pre mesto

Ako už bolo predtým povedané, celoročné pneumatiky majú dve nesporné výhody. Pre istotu si ich zopakujeme. Prvou a veľkou výhodou je, že nemusíme každého pol roka meniť pneumatiky a čakať v rade v servise. Druhou je tá, že nám šetrí obsah našich peňaženiek. Kupujeme pri výmene, totiž len jednu sadu pneumatík namiesto dvoch a tým pádom nemusíme hľadať miesto pre uskladnenie ďalšej sady.

Vyrobiť kvalitné celoročné pneumatiky je výzvou pre každého výrobcu pneumatík. Celoročné pneumatiky musia totiž odolať nástrahám a vrtochom počasia ako v lete, tak i v zime. Behúňová zmes  celoročnej pneumatiky je vyrábaná na základe kombinácie vlastností zmesí letných a zimných pneumatík. Je to kvôli jazdným vlastnostiam, tie musia spĺňať nároky pre jazdu ako v chladnom, zimnom, tak aj v teplom, letnom počasí.

Je nutné podotknúť, že celoročné pneumatiky nie sú určite vhodnou voľbou pre každého šoféra.

Položme si otázku: Celoročné pneumatiky áno alebo nie?

Kedy rozhodne nie: Pokiaľ používate vozidlo predovšetkým vo vyšších nadmorských výškach, kde prevláda chladné, či zimné počasie alebo v oblastiach, kde je pravdepodobnosť častejšieho výskytu snehu, námrazy a ľadu. Pre tieto oblasti je nutné využiť zimné pneumatiky.

Celoročné pneumatiky, kedy o nich uvažovať: Ako už bolo predtým spomenuté, celoročné pneumatiky sa hodia na jazdu na vozovkách s miernejšou klímou. Jedná sa hlavne o mestské a prímestské oblasti, kde sú vozovky udržované a upravené cestármi. Majme však na pamäti, že i keď symbolika na bočnici celoročných pneumatík zodpovedá tuzemskej legislatíve (znak M+S) pre použitie v zimnom období, nemusí tomu tak byť v niektorých evrópskych krajinách.

Stručné porovnanie všetkých troch druhov pneumatík. 

Celoročné pneumatiky vs zimné a letné pneu

Typ pneumatiky Porovnanie
Letné pneumatiky Odolné a bezpečné pri jazde v teplom počasí. V teplých mesiacoch sa trením medzi pneumatikami a asfaltom vytvára veľké teplo. I preto býva zmes použitá pri výrobe letných pneumatík tvrdšia ako pri zimných. Ďalšími vlastnosťami, na ktoré sa kladie dôraz pri vývoji letných pneumatík je nízky valivý odpor, adhézia, handling a aquaplanig. 
Zimné pneumatiky

Výborné jazdné vlastnosti a prilnavosť na snehu, ľade a hladkých vozovkách. Tieto pneumatiky sú vyrábané z mäkšej zmesi. Tento výrobný postup zaisťuje, že zimní pneumatiky zostávajú elastické pri nízkych plusových i mínusových teplotách a tým zaisťujú stabilnú a bezpečnú jazdu s minimálnou brzdnou dráhou v chladnom počasí.

Celoročné pneumatiky Kombinujú to najlepšie z oboch typov pneumatík. Štruktúra dezénu celoročnej pneumatiky je koncipovaná tak, aby optimalizovala vlastnosti z letnej pneumatiky a zároveň pneumatiky zimnej. Tieto univerzálne pneumatiky obsahujú pozdĺžne drážky letných pneumatík, aj lamely obsiahnuté v zimných pneumatikách. Celoročné pneumatiky zaisťujú dobré jazdné vlastnosti, ako v letnom, teplom počasí, tak aj v zimných chladných dňoch. Je však nutné upozorniť, že celoročné pneumatiky sú podľa odborníkov len kompromisom.

V našom sortimente nájdete celoročné pneumatiky prestížnych značiek ako sú:

Vami zakúpené celoročné pneumatiky Vám radi prezujeme v ktorejkoľvek našej prevádzke BestDrive.

Náš odborne preškolený personál Vám rád poradí s výberom tej najvhodnejšej pneumatiky pre vaše vozidlo. Taktiež je schopný odporučiť a ponúknuť vhodné doplnkové služby pro Váš automobil, ako sú napríklad nastavenie geometrie, test tlmičov, kontrola brzdových dostičiek a ďalšie.

Naše služby / Nami ponúkané servisné služby