Zimné pneumatiky – Tá správna voľba do mrazivého a chladného počasia

Sneh, ľad, chladné a mrazivé počasie nám zhoršujú plynulú a bezpečnú jazdu. Aby sme tomu predišli, je ideálne mať na aute včas obuté zimné pneumatiky. Zimná pneu je typ pneumatiky, ktorá je svojou zmesou prispôsobená na prevádzku v týchto podmienkach. V tomto článku si zhrnieme základné výhody zimnej pneumatiky.

Ako sa zimné pneumatiky vyrábajú?

Výrobci zimných pneumatík sa musí vysporiadať pri výrobe predovšetkým s parametrami ako je zmes a charakter dezénu. Táto zmes má vysoký podiel prírodného kaučuku a ten zaisťuje, že je zimná pneu mäkšia. Tým má vyššiu adhéziu na chladnej vozovke.  Konštrukcia pneumatiky  zaisťuje,  že sa stopa zimnej pneumatiky optimálne „rozloží“ na povrchu vozovky a charakter dezénu optimalizuje brzdnú dráhu a hlavne trakciu v zimných podmienkach.

Každá zimná pneumatika má na  behúni tisíce drobných drážok a lamiel, ktoré slúžia k tomu, aby lepšie odvádzali zo stopy vodu, sneh a zvýšili bezpečnostné nároky na pneumatiku.

Pre posilnenie správania zimných pneumatík, vyrába mnoho výrobcov zimné pneumatiky smerové (nutné dodržať smer otáčania pneumatiky), tak aj napr. asymetrické, ktoré kombinujú vlastnosti stability prenosu bočných síl a odvodu vody a kašovitého snehu zo stopy.

Kedy je ideálna doba „prezuť“ na zimné pneu

zimní pneumatiky

Moderné zimné pneu sú ideálnou voľbou pre jazdu na snehu a ľade. Pokiaľ sa v takých podmienkach rozhodnete ísť na letných pneumatikách, riskujete bezpečnosť celej posádky vozidla i ostatných účastníkov cestnej premávky. Prečo? Pretože je brzdná dráha dlhšia než u zimnej pneumatiky. Pokiaľ porovnáme brzdenie oboch pneumatík pri 50 km/h na suchom povrchu, zistíme že zimná pneu má brzdnú dráhu 35 metrov oproti 43 metrom letných pneu.

Na Slovensku nám zákon ukladá povinnosť používať zimné pneumatiky v období od 15. novembra do 31. marca, a to vtedy, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. V takomto prípade teda môžu motoristi jazdiť po slovenských cestách len vtedy, keď majú na všetkých nápravách nainštalované zimné pneumatiky.

Zimné pneu a bezpečná jazda

Aby sme si zaistili čo najbezpečnejšiu a najkomfortnejšiu jazdu je nutné mať zimné pneu s dostatočnou hĺbkou dezénu.. Zákonom stanovená minimálna hĺbka dezénu zimnej pneumatiky je rovnaká ako u letných i celoročných a to 1,6 mm, väčšina výrobcov odporúča pri zimných pneu výmenu za nové už od  4 mm. Pokiaľ sa dezén pneumatiky blíži ku tejto hodnote, mali by sme zauvažovať o výmene. 

Zimné pneu: Aké značky a rozmery ponúkame?

Na našich stránkach nájdete zimné pneu všetkých štandardných rozmerov a značiek. Našou veľkou výhodou je, že máme veľké skladovacie priestory a rozsiahlu sieť servisov. Tieto možnosti nám umožňujú, aby sme Vám dodali vami vybrané zimné pneumatiky v čo najkratšom termíne. Nájdete tu najmä zimné pneu koncernu Continental:

Našou veľkou výhodou je, že vami zakúpené zimné pneu vám aj prezujeme vo vlastnej servisnej sieti Bestdrive.

Naše služby / Nami ponúkané servisné služby