Čo ste možno nevedeli o snehových reťaziach

Mať kvalitné zimné pneumatiky častokrát nestačí, niekedy sú podmienky natoľko extrémne, že sa oplatí investovať aj do snehových reťazí. Bez nich sa totiž na horách často nezaobídete. V niektorých lokáciách sa dokonca môžete stretnúť s príkazovými značkami, ktoré nasadené reťaze priamo nariaďujú. Reťaze musia byť v tomto prípade nasadené minimálne na dve hnacie kolesá.

Na čo slúžia

Reťaze sú na kolesá našich automobilov nasadzované preto, aby zabezpečili zvýšenú priľnavosť pneumatík, pokiaľ je na ceste sneh alebo ľad. Reťaze potom ideálne nasadzujeme na všetky štyri kolesá. Tým, že ich nasadíme, zlepšujeme jazdné vlastnosti vozidla na povrchu, na ktorom to kĺže (kolesá potom získavajú väčší valivý odpor, čo vedie k zvýšeniu spotreby pohonných hmôt).

Nevýhodou je však to, že s nimi musíte jazdiť maximálnou rýchlosťou 50 km/h.

Vyberte tie správne

Pri ich výbere je vhodné sa zamerať na to, či majú potrebné certifikáty - tie totiž značia preverenú kvalitu. A vy vďaka tomu nezostanete na horách v nepríjemnej situácii. Mimo to by ste ale nemali zabudnúť nahliadnuť do veľkého „techničáku“, či je pre vaše vozidlo montáž reťazí vôbec povolená.

Musíte, pochopiteľne, vedieť, na aký typ vozidla chcete snehové reťaze zakúpiť, najčastejšie to budú osobné vozidlá. Osobitnú pozornosť by sme mali tiež venovať možným obmedzeniam použitia reťazí - zvlášť u niektorých rozmerov kolies. Taktiež by sme si mali odpovedať na pár základných otázok:

 1. Pre akú hmotnosť automobilu reťaze zháňam?
 2. Poznám rozmery pneumatík, na ktoré budem reťaze upínať?
 3. Koľko mám miesta pri podbehu auta?

Najčastejšie sa stretávame s reťazami oceľovými. Najkvalitnejšie sú tie, ktoré majú veľa oceľových článkov - ponúkajú veľmi spoľahlivú trakciu, zároveň ich nemusíte vyhodiť po jednej sezóne. Ako nevýhodu musíme spomenúť to, že sa horšie nasadzujú a pri cestovaní robia značný hluk. Oplatia sa najmä vtedy, keď je vozovka už naozaj pokrytá snehom, inak pre vás bude cesta „naozajstným zážitkom“. Zohnať ich môžete vo variante so samočinným doťahovaním/upínaním. Nasadzovanie tohto typu je oveľa prívetivejšie a trvá menej času. Potom tu ale máme aj reťaze s klasickou montážou a manuálnym dopínaním. Zvážiť by ste mohli tiež ochranu pre ráfiky automobilu, napr. vo forme ochranných lemov. Tie môžu disky ochrániť pred mechanickým poškodením (napr. o obrubník a pod.). Lemy sa vyznačujú veľmi jednoduchou montážou a dodajú vášmu automobilu nový svieži vzhľad.

Veľmi využívané sú aj textilné reťaze, práca s nimi je veľmi jednoduchá. Zároveň nerobia zbytočný hluk, uplatnenie nájdu najmä v prípadoch, kedy je medzi kolesom a podbehom málo priestoru. Vďaka rozdielnemu materiálu majú ale oveľa kratšiu životnosť.

Ďalším typom, ktorý stojí za to spomenúť, sú tekuté reťaze. K tomu, aby ste ich naniesli, využívate spreje, kedy hmota stvrdne, akonáhle sa stretne s vodou. Účinok je ale iba dočasný. Toto riešenie by sme teda mohli odporučiť iba ako núdzový alternatívny variant, nemožno sa naň spoľahnúť na 100 %.

Ako ich nasadiť

Nasadiť snehové reťaze mnohokrát nie je žiadna rozprávka, aj napriek tomu si ale povieme, ako na to, aby bol celý proces čo možno najjednoduchší. Aby tomu tak skutočne bolo, tak vám výrazne odporúčame, aby ste si nasadzovanie najskôr skúsili doma „na nečisto“. Ono vyskúšať to vôbec prvýkrát až na horách nemusí byť úplne to „pravé orechové“. Pokiaľ to situácia dovoľuje, tak reťaze nasadzujeme už pred kopcom, dosť vám to potom uľahčí prácu. Reťaze pritom montujeme vždy na poháňanú nápravu, v prípade vozov 4x4 je možné na prednej, ale aj na obe.

 1. Reťaz položíme v rozloženom stave pred koleso, dbáme pritom na to, aby nebola nijako prekrútená.
 2. Reťaz následne zasunieme za koleso, konce lanka pritiahneme k sebe.
 3. Tie potom zdvihneme hore na dezén a následne ich spojíme.
 4. Lanko položíme na dezén. Bočnú reťaz spojíme pomocou spojovacieho háčiku do koncového článku bočnej reťaze.
 5. Skontrolujeme, či sme reťaz nejako neprekrútili.
 6. Lanko zasunieme za pneumatiku a reťaz následne zrovnáme.
 7. Napínaciu reťaz s gumovým napínačom musíme pevne utiahnuť a vtesnáme ju do drážky v prevliekacej zarážke.
 8. Časť reťaze, ktorá nám prebýva, prevlečieme okolo bočnej reťaze a napínač následne vtesnáme do vhodného článku.
 9. Skontrolujeme, či je reťaz rovnomerne nasadená.

Tento postup sa dá s možnými malými odchýlkami aplikovať na všetky typy snehových reťazí (manuálne aj automatické dopínanie), viac informácií o nasadzovaní jednotlivých typov sa však vždy dozviete v priloženom návode výrobcu.

Aký s nimi zvoliť štýl jazdy

S reťazami sa neodporúča prudké brzdenie ani akcelerácia, zmeny smeru jazdy by sme mali vykonávať pomaly, ale zároveň plynule.

Aby bola jazda bezpečná nielen pre vás, ale aj ostatných účastníkov premávky, mali by ste dodržiavať väčšiu vzdialenosť medzi ostatnými vodičmi, než je tomu za bežných podmienok. Snažte sa vnímať situáciu okolo seba a čiastočne tiež predvídať.

Ak sa na vozovke už žiadny sneh nenachádza, odporúčame reťaze zložiť - menej sa tak opotrebujú. Rozbiehať by sme sa potom mali skôr na druhý prevodový stupeň.

Používanie snehových reťazí nie je žiadna veda, stačí vybrať tie správne. Ak si ich výberom nie ste istí, pomôže vám náš sprievodca.