Vážený zákazník. Upozorňujeme Vás, že objednávky zaslané prostredníctvom nášho eshopu majú formu DOPYTU a sú zaslané na základe Vašej voľby príslušnému franchise partnerovi siete BestDrive. Vami zvolený franchise partner Vás bude kontaktovať po potvrdení Vášho dopytu. Viac informácii nájdete v časti Všeobecné obchodné podmienky.
Druhý život opotrebovaných pneumatík
Jazda na opotrebovaných pneumatikách je nebezpečná. Preto ich každý zodpovedný vodič pravidelne vymieňa a o staré pneumatiky sa zodpovedne postará. Existuje viacero spôsobov, čo s nimi urobiť. Rozhodne vás však nemusia trápiť v garáži a už vôbec by ste ich nemali odhodiť niekde v lese. Cesta k ich ekologickej likvidácii je jednoduchšia, než si myslíte.
Recyklácia pneumatík
Pneumatiky sa dajú recyklovať a využívajú sa na výrobu rôznych materiálov aj energie. Z pohľadu materiálu ich delíme na oceľové kordy, textil a gumy. Oceľové kordy sa využívajú v hutníckom priemysle, textil do izolačných dosiek a guma sa spracováva do granulátu, ktorý vidíte napríklad na detskom ihrisku.
Recyklácia začína trhaním pneumatiky na prúžky. Rozdrvená hmota sa pomelie, odstránia sa oceľové laná a z prúžkov vznikajú granule.
Ďalším postupom je zmrazenie a následné drvenie.
Kedy sa opotrebovaných pneumatík zbaviť
Pneumatiky sú spotrebná vec. Rozhodne s nimi nepočítajte na celú životnosť vášho auta. Každodenne sa opotrebovávajú. Akonáhle vám teda v servise povedia, že je čas na výmenu, vypočujte ich.
Kedy nastal správny čas spoznáte aj sami. Stačí sledovať základné faktory.
Nedostatočná hĺbka dezénu
Každá pneumatika sa opotrebováva inak. Záleží na vašom štýle jazdy, správnom hustení, stave podvozku alebo zaťažení vozidla. Zákonná minimálna hĺbka dezénu je pri letných pneumatikách 1,6 mm, ale jazda s dezénom menším ako 3 mm sa za určitých okolností stáva nebezpečnou. Pneumatika horšie odvádza vodu, vzniká riziko akvaplaningu a kaluž sa vám pri veľkej rýchlosti vypomstí. Čím hlbší dezén, tým lepšie sa pneumatika pobije s vodou na ceste.
Príliš staré pneumatiky
Hĺbka dezénu má vplyv na vlastnosti na mokrej vozovke, zhoršené vlastnosti pneumatiky kvôli starobe spoznáte aj na suchej ceste. Orientujte sa podľa štvormiestneho čísla DOT na boku pneumatiky. Značí týždeň a rok výroby. Napríklad číslo 4509 znamená 45. týždeň roku 2009.
Celkovú životnosť odhadujeme na maximálne 10 rokov, prevádzkové na maximálne 6 rokov.
Ak ste príležitostní vodiči, môže vám vzorka na pneumatikách vydržať aj 8 rokov. Ak jazdíte denne do práce a cez prázdniny na dovolenku, je životnosť vašich pneumatík oveľa kratšia.
Čo nikdy nerobiť
Neodhadzujte ich
Postarať sa o opotrebované pneumatiky je dnes veľmi jednoduché. Napriek tomu sa veľa z nás zaoberá otázkou: „Čo s nimi?“
Odpoveď je jednoduchá. Pneumatiky v žiadnom prípade nepatria do komunálneho odpadu alebo lesa vedľa cesty.
Zabudnite na čierne skládky
Nevhodne zlikvidované pneumatiky ohrozujú prírodu a životné prostredie. Obsahujú toxické látky a tie sa z prírody len tak nevytratia. Navyše vytváranie čiernych skládok je trestný čin.
Pneu nikdy nepáľte
Pálenie pneumatík je najhoršie riešenie pri ich likvidácii. Počas horenia vzniká veľké množstvo jedovatých plynov a uvoľňuje sa oxid síry. Ten škodí ako prírode, tak ľuďom. Dráždi dýchacie cesty a spôsobuje poškodenie pľúc.
Kam s nimi
Spätný odber
Je možné, že ste za likvidáciu pneumatík zaplatili. Od roku 2021 sa však zmenili podmienky a s nimi spätný odber pneumatík. Teraz si ich od vás bezplatne prevezmú ich výrobcovia alebo predajcovia.
Pobočky predajnej siete BestDrive
Ako autoservis zaisťujeme spätný odber starých pneumatík zadarmo. Predajné miesta obchodnej siete BestDrive Slovakia za vás vyriešia problém s opotrebovanými pneumatikami. Postaráme sa o ich ďalšie využitie alebo likvidáciu. Stačí, keď ich priveziete k nám do servisu.
Zberný dvor áno aj nie
Pokiaľ ste zvyknutí odvážať staré pneu do zberného dvora, stále tá možnosť existuje.
Ale radšej na miesto vopred zavolajte a uistite sa, aký druh odpadu tam môžete odložiť. Či tam pneumatiky môžete odložiť, za akých podmienok a v akom množstve.
Ich ďalšie využitie nielen v domácnosti
Gumové granuláty sa dajú využiť na výrobu nových pneumatík. Majú však uplatnenie aj inde.
Recyklované pneumatiky nájdete nielen v blatníkoch alebo koberčeku do áut. Veľakrát po nich chodíte. Vyrábajú sa z nich mäkké povrchy na detských a športových ihriskách. Pridávajú sa do asfaltu. Vrstva gumoasfaltu lepšie odoláva poveternostným podmienkam a znižuje hluk. Granule sú súčasťou protihlukových stien pri cestách a ľudia si ich doma pretvárajú napríklad na vonkajšie kvetináče.