Keď zima volá: kam za ňou vyraziť?

Niektorí uprednostňujú leto, iní zase zimu. To, že teploty padajú mnohokrát pod nulu, ale neznamená, že si nejde užiť kopec zábavy a ešte pritom spoznať miesta, o ktorých ste možno ani nevedeli. Máme pre vás niekoľko tipov na zimné destinácie, s ktorými bude dovolenka skutočným pôžitkom. Ako to už však býva, predtým, ako sa niekam vypravíte, by ste nemali zabudnúť ani na prípravu svojho auta. Využite preto možnosti zimnej servisnej prehliadky v rámci autoservisnej siete BestDrive.

Rakúsko 

Za krásami rakúskych Álp sa ročne vydáva veľa Slovákov a Čechov, najčastejšie vyrážame „na vlastnú päsť“, teda autom. Medzi najobľúbenejšie destinácie by sme mohli zaradiť Sölden, Ischgl alebo St. Anton.

Niektoré úseky ciest sú v Rakúsku spoplatnené mýtom, inde vám bude stačiť diaľničná známka, ktorú si môžete zaobstarať na 10 dní, ale aj na dva mesiace. Za známku na 10 dní zaplatíte 9,40 EUR, na dva mesiace potom 27,40 EUR. Zohnať ju môžete nielen na pumpách v pohraničí, ale aj online na adrese www.asfinag.at - jedinou nevýhodou je to, že ju musíte zakúpiť už 18 dní pred plánovanou výpravou. Mýto odporúčame platiť na mieste, možno ho zaplatiť nielen v hotovosti, ale aj kartou.

V rámci osobného automobilu pre vás, čoby vodiča v Rakúsku, platia prakticky tie isté podmienky, ako je tomu u nás. Pri jazde po diaľnici by ste tak mali dodržiavať limit 130 km/h, pozor si však dajte v nočných hodinách (od 22. do 5. hodiny rannej), kedy je limit znížený na 110 km/h. Mimo obec môžete jazdiť rýchlosťou 100 km/h, v obci potom 50 km/h.

Stále platí, že alkohol za volant nepatrí, ale...! Ak sa náhodou stane, že deň pred odchodom prepuknú bujaré oslavy, mali by ste vedieť, kedy za volant rozhodne nesadať a kedy je naopak malá hladinka povolená. Skúsení vodiči si môžu dovoliť 0,5 promile, profesionáli potom 0,1 promile a vodiči bez praxe musia skrátka počkať na úplné vytriezvenie.

Čo patrí do povinnej výbavy sa v Rakúsku príliš nelíši od toho, čo platí u nás. Mali by ste tak vlastniť vestu s pruhmi z oranžového reflexného materiálu (pre všetkých členov posádky), autolekárničku a výstražný trojuholník. Odpadá tu nutnosť denného svietenia. A aj keď nie je povinný, odporúčame mať so sebou aj hasiaci prístroj. Ako vodiči máte tiež povinnosť mať obuté zimné pneumatiky až do 15. apríla. Pribaľte so sebou aj reťaze, horské počasie býva veľmi nevyspytateľné.

Slovinsko 

Slovinsko je pre zimné radovánky trochu netradičná destinácia, ľudia ho začínajú ako alternatívu ku „klasike“ objavovať až teraz. Avšak cez Rakúsko je to do Slovinska už len malý kúsok, oplatí sa teda spojiť obe destinácie naraz. Za zmienku tu stoja areály ako Kanin, Krvavec alebo Vogel.

Ani tu sa nákupu diaľničnej známky nevyhnete. O rakúskych diaľničných známkach sme sa už rozpísali vyššie, v prípade Slovinska je to o chlp jednoduchšie. Týždenná známka vás tu vyjde na 15 EUR, mesačná potom na 30 EUR. Ak je však vaše auto vyššie ako 1,3 metra od prednej nápravy, tak sa sumy zdvojnásobujú.

V rámci povolených rýchlostí platí obdobná situácia ako v Rakúsku, na diaľnici teda dodržujte limit 130 km/h, mimo obce 90 km/h, v obci potom 50 km/h.

Povolená hladina alkoholu je v prípade Slovinska 0,5 promile, lepšie však, ak alkohol pred jazdou vynecháte úplne. Profesionáli nesmú požiť alkohol ani v minimálnej miere.

So zimnými pneumatikami tu máte povinnosť jazdiť do 15. marca, k ďalšej povinnej výbave patrí výstražný trojuholník, reflexná vesta, žiarovky do svetiel spolu s poistkami a autolekárnička. Denné svietenie je v tomto prípade vyžadované, hĺbka dezénu by mala byť 3 mm. Ak máte na pneumatikách nasadené reťaze, nesmiete prekročiť povolenú rýchlosť 50 km/h.

Taliansko 

Andare in vacanza in Italia? Teda - chystáte sa na dovolenku v Taliansku? Táto destinácia vás ohromí nielen svojimi horami, ale aj chutnými jedlami, vrelým prijatím zo strany miestnych a skrátka všetkým, čo ku skvelej dovolenke neodmysliteľne patrí! Odporučiť by sme vám mohli najmä strediská Livigno, Val di Fiemme alebo napríklad Kronplatz.

Pri ceste do Talianska stačí zohnať diaľničnú známku pre Rakúsko. Nevyhnete sa však platbám za mýto, to možno ale platiť v hotovosti aj kartou na mýtnych bránach. To, koľko zaplatíte, sa odvíja predovšetkým od dĺžky trasy plateným úsekom, väčšinou sa však jedná o sumu 8 EUR na 100 km trasy. Mýto je tiež vyberané v rámci niektorých tunelov, najmä medzi Talianskom a Francúzskom.

Ak idete po diaľnici, počítajte s obmedzením rýchlosti na 130 km/h, ak však nemáte dostatočnú prax (3 a viac rokov), je vám tento limit zvýšený na 110 km/h. Mimo obce by ste mali dodržiavať obmedzenia na 90 km/h, v obci potom 50 km/h. Výnimky sú vždy dostatočne odlíšené značkami.

Aj tu je maximálna povolená hladina alkoholu v krvi 0,5 promile. V obci pritom cez deň nemusíte využívať denného svietenia. Pozor si dajte aj na to, že ak idete do Talianska s deťmi alebo tehotnou ženou, nesmiete v aute fajčiť. Z povinnej výbave musíte vlastniť najmä výstražný trojuholník, každý člen posádky potom musí mať vlastnú reflexnú vestu a zimné pneumatiky sú povinné len vtedy, pokiaľ je na vozovke sneh. Nezabúdajte ani na snehové reťaze, ktoré by ste mali mať pripravené až do 15. apríla.

Česko 

Miest, kam sa vypraviť na poriadnu lyžovačku, je u nás naozaj nespočetné množstvo, spomenúť by sme mohli aspoň to najznámejšie - Špindlerův Mlýn. Do tejto destinácie pritom nemieria len Česi, veľmi obľúbená je aj v zahraničí. Ak chcete zažiť tú pravú českú pohodu, toto miesto je pre vás ako stvorené.

Ak plánujete cestu po diaľnici, budete potrebovať diaľničnú známku. Za 10-dňovú známku tento rok zaplatíte 310 Kč, mesačná známka vás potom vyjde na 440 Kč. Známky majú pritom stále papierovú podobu, lepíte ich tak na predné sklo automobilu.

Na diaľnici pre vás platí rýchlostný limit 130 km/h, mimo obce potom 90 km/h, v obci 50 km/h. Zimné pneumatiky by ste mali používať do 31. marca.

Na rozdiel od ostatných štátov Európy v Česku v prípade, kedy sa chystáte za volant, nesmiete požiť ani kvapku alkoholu.

Povinnú výbavu auta v roku 2020 tvoria najmä tieto prvky:

  • výstražný trojuholník,
  • reflexná vesta,
  • autolekárnička,

• pomôcky k oprave/výmene kolesa, prípadne náhradné koleso.

Slovensko 

Nesmieme však zabudnúť na našu domovinu. Miest, kde si môžete skvele zalyžovať, ponúka Slovensko naozaj nespočetné množstvo. Výhodou pritom je, že si po zážitok nemusíte ísť nikam ďaleko. To ocenia napríklad aj tí, ktorí plánujú vyjsť len na pár dní.

Za nás môžeme určite odporučiť Nízke Tatry a ich stredisko Jasná. Trasy sú tu dostatočne široké a vy tak ľahko získate pocit, ako by ste boli niekde v Alpách. Na svoje si tu pritom prídu naozaj všetci, nehľadiac na skúsenosti.

Vo Vysokých Tatrách by sme mohli zase odporučiť krásy Štrbského plesa. Pomyselnou čerešničkou na torte, ktorú dopĺňa úžasné vyžitie a luxusné reštaurácie, je miestny snowpark, vďaka ktorému rozhodne nebudete mať núdzu o poriadnu divočinu, čaká tu na vás totiž plno prekážok a skokov. Týmito destináciami však bohatý výber ski parkov ani zďaleka nekončí!

Aby ste sa mohli preháňať po slovenských diaľniciach, musíte mať zakúpenú diaľničnú známku. Vyberať pritom môžete zo známok na dobu 10 dní a jedného mesiaca. Za známku na 10 dní zaplatíte 10 EUR, na mesiac potom 14 EUR. Výhodou je v tomto prípade to, že môžete známku zakúpiť aj online, na čelné sklo automobilu ju tak lepiť nemusíte. Stále však máte na výber aj klasický variant (nákup na benzínových staniciach na Slovensku a v pohraničí).

Pokuty, ktoré na Slovensku môžete dostať za rýchlu jazdu, rozhodne nie sú malé. Mali by ste myslieť na to, že v obci platí limit 50 km/h, mimo obce 90 km/h a na diaľnici potom 130 km/h. Vodiči tu majú povinnosť využívať zimných pneumatík s minimálnou hĺbkou dezénu 3 mm. Snehových reťazí by ste mali naopak využiť len v prípade, keď nemôže dôjsť k poškodeniu vozovky, t. j. keď je na vozovke dostatočné množstvo snehu.

Zrejme vás však potešíme správou, že si pred jazdou môžete dopriať maximálne jedno pivo, povolená hranica alkoholu v krvi je tu totiž stanovená na 0,2 promile.

Z povinnej výbavy by ste určite nemali zabudnúť výstražný trojuholník, autolekárničku, reflexnú vestu a pomôcky k oprave/výmene kolesa, prípadne náhradné koleso.

Na čo nezabudnúť, než vyštartujete na výlet

Hlavný je predovšetkým perfektný technický stav vozidla. Ak si ním nie ste 100 % istí, navštívte našu autoservisnú sieť BestDrive.

Ako vodič automobilu by ste nemali, pochopiteľne, zabudnúť na vodičský a technický preukaz. Ďalej by ste nemali zabudnúť ani zelenú kartu, preukaz poistenca a ďalší doklad s fotkou, teda občiansky preukaz.

Myslite tiež na to, že na horách ide predovšetkým o to, aby sa vám nič nestalo. Je preto teda výhodné dohodnúť si cestovné poistenie. Zdravie má totiž človek len jedno a šetriť sa na ňom rozhodne nevypláca.