Ako vybrať zimné pneumatiky?

Zimné mesiace sa rýchlo blížia a s nimi aj veľa starostí pre každého motoristu. Jednou z najviac kladených otázok je, ako vybrať správne pneumatiky pre zimnú prevádzku, kedy a kde ich prezuť.

Čo byste mali vedieť

Vodiči osobných áut majú podľa zákona povinnosť používať zimné pneumatiky na slovenských cestách v období od 15. novembra do 31. marca, pokiaľ vozovku pokrýva súvislá vrstva snehu, námraza alebo ľad, a to na všetkých nápravách. Táto povinnosť je platná aj v mimo uvedeného rozmedzia dátumov, ak je na ceste spomínaný sneh, námraza alebo ľad. Neriskujte pokutu alebo zákaz pokračovania v jazde a nečakajte s prezutím do poslednej chvíle.

Upozorňujeme, že povinnosť prezutia zimných pneumatík určuje zákon v susedných krajinách odlišne. Napríklad v Česku majú podľa zákona vodiči povinnosť vymeniť letné pneumatiky za zimné už od 1. novembra.

Ako spoznať tú správnu zimnú pneumatiku?

Správne pripravené vozidlo na zimu by malo byť vybavené na všetkých nápravách pneumatikami na jazdu na snehu označené horským symbolom alebo pneumatikami s označením „M + S“, „M.S“ alebo „M & S“.

Pneumatika označená skratkou mud and snow (blato a sneh) by mala mať lepšie záberové vlastnosti na snehu alebo v teréne. Vedeli ste ale, že v skutočnosti označenie M + S zimné vlastnosti úplne nerieši? Symbolom M + S môže byť totiž označená aj letná pneumatika s lepšími záberovými vlastnosťami mimo cestu, na čo hrešia niektorí výrobcovia lacnejších pneumatík. Zaručené preukázanie dobrých zimných vlastností je na pneumatike označené snehovou vločkou v hore. Všetci renomovaní výrobcovia pneumatík preto označujú všetky svoje pneumatiky oboma symbolmi, teda písmenami M + S v kombinácii s vločkou v hore.

Rozdiely medzi zimnými a celoročnými pneumatikami

Zimné pneumatiky vám zaručia výbornú ovládateľnosť na premrznutej ceste, krátku brzdnú dráhu aj výbornú trakciu na snehu. To zaisťuje ich dezén a použité zmesi materiálu. Preto sa odporúča prezuť na zimné pneumatiky už v prípadoch, keď vonkajšia teplota vzduchu klesne pod 7 ℃. Vzhľadom k vlastnostiam, ktoré tieto pneumatiky predurčujú na prevádzku v zime, sa neodporúča ich používanie v lete. Môžu vás totiž rýchlo zradiť v nebezpečných situáciách.

Naopak celoročné pneumatiky sa hodia pre občasných vodičov a to hlavne, keď jazdíte po upravenej komunikácii. Nemusíte si lámať hlavu s nečakanou zmenou počasia a vďaka špeciálnej zmesi materiálu tak šetríte nielen čas, ale aj peniaze za prezúvanie a skladovanie.

Musíte ale stále počítať s rýchlym opotrebením v horúčave a naopak s menším záberom v snehu vďaka nižšiemu obsahu siliky.

Vy jazdíte, my sa staráme

Ak si stále neviete rady, ako na zimné pneu, radi vám pomôžeme. V sieti pobočiek BestDrive vám vyjdeme v ústrety a pomôžeme vám vybrať najvhodnejšie pneumatiky s ohľadom na typ vozidla, jazdný štýl, kilometrový výkon a tiež váš rozpočet.

Vybrať si môžete zo širokej ponuky rozmerov, dezénov a značiek. Okrem koncernových pneumatík značky Continental, ktoré pravidelne víťazia v testoch motoristických časopisov, by sme vám radi ponúkli tiež novinku v podobe pneumatiky BestDrive Winter, s ktorou budete mať zimu pod kontrolou.

Ak by ste si nevybrali z vyššie uvedených značiek, môžeme vám okrem koncernových značiek ako sú Uniroyal, Semperit, Barum, či Matador, ponúknuť pneumatiky tiež od iných výrobcov.

S prezutím si nemusíte robiť starosti - mysleli sme naozaj na všetko. Nielen, že vám auto prezujeme, ale tiež si od nás odnesiete BestDrive Garanciu v podobe ochrany proti neodstrániteľnému poškodeniu, ktoré sa vzťahuje na osobné, SUV a 4x4 bezdušové. Tým získate až 80 % zľavu, 2 roky garantovanej ochrany na neobmedzený počet najazdených kilometrov a pomoc v prípade vandalizmu.

Online rezervácia - objednanie termínu pneuservisu z pohodlia domova

Zákazníci sa u nás môžu objednávať celým radom spôsobov: osobne, telefonicky, cez SMS alebo online. Najmä posledný menovaný spôsob objednania termínu k realizácii pneuservisu je zákazníkmi v poslednej dobe hojne využívaný v nadväznosti na spustenie nového e-shopu. Zákazníci si na ňom môžu komfortne vybrať a nakúpiť nielen pneumatiky, ale aj služby vrátane online rezervácie termínu. Doručenie zakúpených pneumatík môžeme realizovať k vám domov alebo ich zašleme priamo do vybraného servisu BestDrive, kde zabezpečíme aj montáž nových plášťov a zadarmo ekologicky zlikvidujeme opotrebované pneumatiky.

Manipuláciu, skladovanie a prepravu svojich pneumatík pustite z hlavy!

Ak nedisponujete voľným priestorom na skladovanie letných pneumatík, prenechajte túto starosť nám. Zaistíme ich komfortné skladovanie v optimalizovaných priestoroch.