Čo za vás dokážu vyriešiť bezpečnostní asistenti a prečo by ste ich mali chcieť?

Žijeme v dobe, keď sa naše autá stávajú stále viac múdrejšími, uľahčujú nám život, dbajú o naše bezpečie a všetko je ešte viac digitalizované a automatizované. Výrobcovia automobilov nám tak predkladajú variant nielen bezpečnejšej, ale aj zábavnejšej a lepšie prežitej jazdy, a to najmä prostredníctvom mnohých bezpečnostných asistentov, ktorí sa vedia s viacerými nepriaznivými situáciami vysporiadať za nás. My tak máme počas jazdy pocit pokoja a istoty.

Čo sú tieto systémy vlastne zač?

Systémy, ktoré za nás strážia bezpečnosť, môžeme rozdeliť na aktívne a pasívne. Rozdielom je hlavne to, že u pasívnych systémov sú vodič a jeho posádka chránení až v prípade stretu s problémom (airbagy, bezpečnostné pásy a pod.). Naopak aktívne systémy sa snažia o to, aby ste sa do podobnej šlamastiky vôbec nedostali. Tieto aktívne prvky potom múdro vyhodnocujú situáciu pred vami, sledujú okolie a konajú s autom „podľa svojho uváženia“. Ich hlavnou výhodou je predovšetkým to, že reakcie sú naozaj veľmi rýchle (minimálne v porovnaní s človekom).

Aktívnych prvkov je celý rad, môžeme si však spomenúť aspoň tie najbežnejšie a najzaujímavejšie. Čím viac aktívnych prvkov vo vozidle je, tým je jazda bezpečnejšia. Zároveň je však nutné povedať, že sa na ne nedá spoliehať vždy na 100 % a vodič by sa tak mal aj naďalej naplno venovať riadeniu a podnetom, ktoré mu auto dáva. Asistenti vám majú pomôcť, každý elektronický systém však môže robiť chyby.

bezpečnostní systemy

Čo hovorí budúca legislatíva?

Od roku 2022 budú v rámci európskej legislatívy niektorí asistenti inštalovaní povinne. Bude sa jednať najmä o inteligentnú reguláciu rýchlosti, upozornenie na ospalosť/únavu vodiča, núdzové brzdenie pred prekážkou, asistenta jazdy v jazdnom pruhu a mnohé ďalšie. Podľa Európskeho parlamentu by mali tieto opatrenia v rámci prvých niekoľkých rokov uchrániť až 25 000 ľudských životov. Skvelé na celej situácii je predovšetkým to, že budú títo asistenti zahrnutí už v základnej výbave automobilu, konečný spotrebiteľ tak za nich nebude musieť priplácať žiadne horibilné sumy.

Regulácia rýchlosti

Podstatou tohto systému je to, že je vodič na základe sledovania máp a dopravného značenia upozorňovaný na prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti. Tento systém ju však za vás nedokáže znížiť, o to sa už musíte postarať vy.

Adaptívny tempomat

Vďaka tomuto systému sa dá ľahko zmerať vzdialenosť od vozidla pred vami a tiež jeho aktuálnu rýchlosť. Systém potom následne vyhodnotí ideálny rozostup tak, aby sa v prípade problému a zmeny tempa predišlo dopravnej nehode.

V prípade kritickej situácie navyše systém dokáže spustiť núdzové brzdenie, a to aj bez zásahu vodiča.

Mŕtvy uhol

mŕtvy uhol

Tento bezpečnostný asistent vás upozorní na objekty, ktoré idú vo vedľajšom jazdnom pruhu, aby pri prechádzaní v rámci pruhov nedošlo k zrážke. Objekty totiž nemusia byť pre vodiča viditeľné. Takto vybavené autá majú na svojich bokoch nainštalované ultrazvukové senzory a tiež indikátory v spätných zrkadlách.

Sledovanie jazdných pruhov

Vďaka tomuto asistentovi je znížené riziko nechceného opustenia vášho jazdného pruhu - je tu totiž monitorované pozdĺžne značenie na vozovke a zaregistrované prejdenie bielej čiary. Na túto skutočnosť je následne upozornené vibráciou danej strany volantu, vizuálne alebo akusticky (prípadne kombinovane). Ak však prechádzate pruh a máte spolu s tým zapnutú smerovku, systém vás upozorňovať nebude. Pokročilejšou možnosťou je potom vedenie danej jazdy vo vašom pruhu, kedy auto „preberá velenie“.

Nechajte svoje asistenčné systémy diagnostikovať

Aby všetky systémy fungovali tak, ako majú, je dôležité ich čas od času preveriť. Zverte diagnostiku odborníkom na pobočkách autoservisnej siete BestDrive - ľahko tak získate rýchly a ucelený prehľad o fungovaní všetkých elektronických systémov vo vašom automobile.

Nezabudnite ani na pravidelnú letnú servisnú prehliadku

Aby ste zaistili, že bude vaše auto fungovať naozaj úplne bezchybne, mali by ste u neho, okrem diagnostiky elektronických systémov vykonať aj servisnú prehliadku, o ktorú sa postará náš profesionálne vyškolený personál. Ten zhodnotí celkový stav vášho vozidla, aby cestovanie v ňom bolo bez obáv, že sa dostanete do ťažkej situácie spôsobenej práve jeho technickým stavom.

Zaujíma vás, čo všetko bude počas letnej servisnej prehliadky preverené? Najmä správna funkčnosť brzdového systému, tlmičov, prvkov riadenia aj ďalších častí podvozku, prevádzkové kvapaliny, autobatéria (jej premeranie), správna funkčnosť osvetlenia alebo prípadné poškodenia predného skla. Súčasťou je tiež vymenovanie pamäte porúch riadiacej jednotky vozidla s pomocou diagnostického nástroja. Vďaka tomuto vymenovaniu získate prehľad o poruchách, na ktoré vás žiadna kontrolka neupozorní.

Celá táto servisná prehliadka vás navyše vyjde na iba 7,99 € a spolu s ňou dostanete ako darček aj čistič autoskiel a voucher so zľavou 20 % na náhradné diely v prípade využitia niektorej z autoservisných služieb.

Navštívte najbližšiu pobočku BestDrive a s pomocou našich odborníkov pripravte vaše vozidlo na cesty za slnkom a oddychom. Prežite tak „Leto bez starostí!“.