Vážený zákazník. Upozorňujeme Vás, že objednávky zaslané prostredníctvom nášho eshopu majú formu DOPYTU a sú zaslané na základe Vašej voľby príslušnému franchise partnerovi siete BestDrive. Vami zvolený franchise partner Vás bude kontaktovať po potvrdení Vášho dopytu. Viac informácii nájdete v časti Všeobecné obchodné podmienky.
Kuny útočia – začína sezóna
Je mrazivé ráno. Ponáhľate sa. Rýchlo za sebou zatvárate dvere od domu. Nasadáte do auta. Štartujete a ticho... Existuje veľa možných dôvodov porúch a jedným z nich je nepozvaný hosť pod vašou kapotou. Kuny sa do vozidiel schovávajú hlavne pred zimou. Bohužiaľ ich nočná návšteva nie je len o spánku.
Prečítajte si s nami, aká je proti kunám najlepšia obrana, a čo robiť, keď napáchajú škody.
Väčšinou rozhoduje značka
Kuna má svoje preferencie. O tom, čo všetko budete opravovať, rozhoduje typ vozidla a jeho značka. Nie každá kune chutí.
Medzi „najobľúbenejšie“ patria Škoda alebo Volkswagen s káblami okolo motora. Na druhom mieste je Seat a káblové zväzky. Tretie miesto obsadil Hyundai s podtlakovými hadičkami.
Čo všetko kuna dokáže
Prehryzené káble
Keď už sa kuna dostane k motoru, pustí sa do káblov, izolácie, manžiet aj hadičiek. Najviac trpia textilné izolácie na spodnej strane kapoty, gumové prachovky, oplety hadíc od chladiaceho systému, podtlakové hadičky a bužírky elektroinštalácie.
Niekedy návštevu nespoznáte. Inokedy svieti kontrolka motora alebo núdzový režim. A často vôbec nenaštartujete.
V niektorých prípadoch vedú prehryznuté káble k zničeniu riadiacej jednotky.
Zničené drôty zapaľovania
Medzi najobľúbenejšie pochúťky patria zapaľovacie káble. Kune stačí pár minút na ohriatie a pustí sa do okusovania izolácie. Tá je veľakrát tak zničená, že už auto nenaštartujete.
Poškodená elektroinštalácia
Bužírková ochrana a textilná izolačná protihluková výplň elektroizolácie kune chutí. Vy tak prídete o káble vedúce okolo motora.
Neubližujte im
V žiadnom prípade kunu nezabíjajte. Chytiť ich, otráviť a inak im ubližovať sa považuje za trestný čin. Tieto lasicovité šelmy patria medzi zákonom chránené zvieratá.
Čo na kunu zaberá
Ľudské vlasy a psie/mačacie chlpy
Kuna sa človeka alebo domácich zvieratiek prirodzene bojí. Logickou obranou sú teda ľudské vlasy a psie aj mačacie chlpy. Stačí ich dať do pančuchy a zavesiť k motoru.
Pletivo
S malými labkami sa kunám po pletive veľmi zle chodí. Umiestnite ho najlepšie pod motorovú časť auta.
Domáce prostriedky
Kune neprirodzené vône vadia. Podľa babských rád zaberá citrusový olej, formalín, ocot, čpavok, petrolej alebo savo. Stavte aj na voňavé mydlo, korenie, tuhý podpaľovač a WC blok. Prostriedkom natrite káble alebo ho položte blízko motora.
Pachové odpudzovače
Ďalšou možnosťou sú odpudzovače v spreji určené priamo proti kunám. Obsahujú látku Geraniol a tá šelmám zapácha. Sprej nastriekate na motor, káble aj hadičky a po pár týždňoch vrstvu obnovíte.
Elektronické odpudzovače
Najdrahším variantom sú akustické a ultrazvukové odpudzovače.
Akustické vydávajú zvuky, ktoré počujete aj vy. Nie sú však veľmi hlasné. Položte ich čo najbližšie k plastovej súčiastke. Zvuk sa tak lepšie odráža.
Naopak tie ultrazvukové nezačujete. Vysielajú zvuk o frekvencii nad 20kHz, ktorý kune prekáža. Tu si dajte s umiestnením záležať. Správne miesto zabezpečuje šírenie vĺn do celého motorového priestoru.
Čo robiť s prehryzenými káblami
Najhoršia situácia nastáva, ak po útoku kuny nenaštartujete. Nepokúšajte sa káble opraviť sami. Zavolajte si odťahovú službu alebo požiadajte suseda o odvoz do servisu.
Suma, ktorú zaplatíte za opravu, záleží od rozsahu poškodenia.
Na pobočkách BestDrive vaše vozidlo skontrolujeme. Vykonáme diagnostiku elektronických systémov. Odhalíme tak prípadné poruchy a opravíme, čo kuny napáchali.