Vážený zákazník. Upozorňujeme Vás, že objednávky zaslané prostredníctvom nášho eshopu majú formu DOPYTU a sú zaslané na základe Vašej voľby príslušnému franchise partnerovi siete BestDrive. Vami zvolený franchise partner Vás bude kontaktovať po potvrdení Vášho dopytu. Viac informácii nájdete v časti Všeobecné obchodné podmienky.
Tipy na cestovanie obytným vozidlom
Leto sa pomaly blíži a vy už možno premýšľate, ako tento rok strávite dovolenku. Obľúbenou možnosťou je cestovanie obytným vozidlom, či už na Slovensku, v Českej republike alebo zahraničí.
Pre záujemcov tohto typu dovolenky prinášame tipy, ako vybrať správny typ obytného vozidla, na čo sa pripraviť dopredu, čo si vziať so sebou, a kde si dať pozor na parkovanie.
Ako vybrať obytné auto
Nezáleží, či si chcete obytný automobil kúpiť alebo iba prenajať. V oboch prípadoch je dôležité venovať dostatočnú pozornosť výberu toho správneho typu.
Na trhu obytných vozidiel existujú tri základné typy.
Alkovne, polointegrované a integrované obytné vozidlá. Alkovňa má previsnutú strechu cez kabínu vodiča a v nej posteľ, kde sa vyspia dve osoby, a spanie vzadu s dvoma až štyrmi lôžkami.
Polointegrovaný automobil je vhodný pre dve až štyri osoby, teda pokojne pre menšiu rodinu alebo páry. Výhodou je nižšia výška auta a menšia spotreba paliva.
Integrovaný typ obytného vozidla je najlepším riešením pre dvoch ľudí. Autá sú síce drahšie, ale ponúkajú ten najväčší komfort na cestách.
Ďalším variantom je zabudovanie v dodávke. Spálňu nájdete v zadnej časti vozidla
a nie je problém na výlet vyraziť napríklad ihneď po práci. Dodávka je tiež menej nápadnejšia ako obytné vozidlo. Navyše so zdvíhacou strechou umožňuje spanie až pre štyri osoby.
Ďalej je potrebné si povedať, v koľkých ľuďoch plánujete cestovať. V prípade štvorčlennej rodiny s menšími deťmi je skvelou voľbou auto s alkovňou. Rodičia nemusia rozkladať posteľ v obývacej časti ako pri polointegrovanom aute a deti majú z alkovne svoj „kútik“ dobrodružstiev.
Pre štvorčlennú rodinu s veľkými deťmi sa hodí polointegrované alebo integrované obytné vozidlo. Odrastajúce deti už s rodičmi predsa len toľko cestovať nechcú a alkovňa je pre dvoch ľudí zbytočná.
Na čo sa pripraviť dopredu
Príprava na cestu obytným vozidlom zohráva dôležitú úlohu v jej pohodovom priebehu. Čím lepšie sa pripravíte, tým ľahšie sa pobijete s prípadnými problémami, ktoré sa počas výletu objavia.
Vodičský preukaz
Na riadenie obytného vozidla potrebujete poznať dva údaje. Typ vodičského preukazu a hmotnosť obytného vozidla z technického preukazu.
Vo väčšine prípadov vám stačí vodičák skupiny B a celková hmotnosť vozidla nesmie presiahnuť 3 500 kg.
Rozloženie nákladu
Správne rozloženie nákladu zaistí vašu bezpečnosť počas jazdy.
Ťažké veci patria dole, a to do garáže, úložných priestorov v podlahe alebo do plastových bední. Pevne ich upevnite proti pohybu. Uistite sa, že sú naozaj zaistené a pri jazde sa ani nepohnú.
Pozor si tiež dávajte na celkovú váhu vozidla. Často vodiči naplnia pred jazdou plnú nádrž, doplnia vodu, naložia potraviny, zásoby, osobné veci a váha vozidla náhle presiahne povolený limit. V Rakúsku alebo Nemecku za to hrozia vysoké pokuty aj odstavenie auta.
Rozmery a priechodnosť
Dopredu si rozmyslite, kadiaľ a kam pôjdete. Niektoré zúženia s obytným vozidlom nezvládnete, a to platí pre Českú republiku aj zahraničie, napríklad Taliansko. Zároveň všade sledujte výšku, aby ste sa nemuseli kvôli nízkemu podjazdu vracať.
Obytné vozidlá majú dlhý rázvor, ktorý si vyžaduje väčšie nadbiehanie napríklad pri parkovaní. S ním súvisí zadný previs. Ten môže byť až dva metre dlhý. Pre vás to znamená problém pri ostrejších zákrutách alebo v užších uličkách.
Čo si vziať so sebou
Každý z nás má iný štýl kempovania a so sebou si berie rozdielne vybavenie. Existujú ale veci, na ktorých sa väčšina milovníkov táborenia zhodne.
Veľmi obľúbené sú markízy pre pohodu v daždi aj na horúcom slnku. Ďalšou užitočnou vychytávkou sú rozkladacie stolíky s kreslami, ktoré použijete najmä mimo auto.
Praktickým pomocníkom sú moskytiéry do okien a dverí ako ochrana proti hmyzu.
V povinnej výbave každého cestovateľa figuruje lekárnička a v nej potrebné lieky. Aj keď netrpíte zdravotnými problémami, pribaľte do kufra univerzálne lieky proti najbežnejším ťažkostiam. Príkladom je horúčka, zvracanie, črevné problémy, kašeľ alebo nevoľnosť z jazdy.
Kde neparkovať
Kempovanie má svoje pravidlá. S obytným vozidlom sa nedá zaparkovať na každom mieste. Najlepšie urobíte, keď si miesta na prenocovanie nájdete dopredu, a to obzvlášť v krajinách, kde platia prísnejšie pravidlá ohľadom kempovania.
Rešpektujte zákazy vjazdu do lesa a na súkromné pozemky. Každá krajina ponúka kempy, kde pohodlne zaparkujete a využijete elektrinu, výpust odpadov i vodu. Lacnejším variantom sú parkoviská priamo pre obytné vozidlá, tzv. stopovery. Využijete tu štandardné zázemie pre údržbu, ale parkovanie je povolené iba na jeden až tri dni.
V mestách nájdete parkoviská, ktoré majú váhový limit väčšinou do 3,5 tony. Ak na nich zaparkujete, pamätajte, že nie každému sa páčia väčšie autá. Skúste si teda vybrať parkovacie miesto, ktoré je čo najviac bokom. Nebudete tak prekážať a priťahovať na seba zbytočnú pozornosť.
Bezpečná jazda na dovolenku
Na bezpečné cestovanie za letnou dovolenkou je dôležité mať tie správne pneumatiky. Pneumatiky Continental Vanco™ Camper uspokojujú požiadavky kladené tak výrobcami obytných automobilov, ako aj ich „obyvateľmi“. Zastavte sa v pobočkách BestDrive, kde vám náš personál rád poskytne poradenstvo pri výbere kvalitných pneumatík, nielen pre váš obytný automobil.