Vážený zákazník, radi by sme Vás informovali o spojení dvoch silných značiek na slovenskom trhu, konkrétne e-shopu www.najlepsiepneu.sk, ktorý od 29.11.2024 „prechádza“ pod BestDrive, samozrejme so zachovaním všetkých práv a povinností. V prípade potreby riešenia akýchkoľvek obchodných prípadov súvisiacich s nákupom na www.najlepsiepneu.sk, volajte na +421 911 691 460.
Zahmlené svetlomety, porucha alebo bežná vec?
S babím letom a jesennými zrážkami prichádza obávaný strašiak vodičov a objavuje sa čoraz častejšie. Zahmlené alebo orosené svetlomety, ktoré sa týkajú starších ojazdených áut aj úplne nových áut.
Prečo sa svetlá zahmlievajú a ako nešváru zabrániť? Prejdite si s nami, prečo k zahmlievaniu vôbec dochádza, a v akých prípadoch je potrebné vyhľadať pomoc odborníkov.
Prečo k zahmlievaniu dochádza?
Svetlomety vozidla nie sú nepriepustné. Každé svetlo na aute sa odvetráva štrbinami, ktorými cirkuluje vzduch. Dôvodom sú halogénové žiarovky a xenónové výbojky. Vytvárajú príliš veľa tepla, a to treba odvádzať.
Cez vetracie otvory preniká do svetlometov aj nežiaduca vlhkosť z ovzdušia. Pokiaľ má vzduch vo vnútri svetla vlhkosť na úrovni 50 %, teplotu 20 stupňov a teplota okolia klesne na približne 9 stupňov, vo vnútri svetlometov sa objaví opar.
Existuje ale rozdiel medzi jemným oparom, kvapkami a „stojatou vodou“. Jemný opar sa objaví pri kraji difúzora. Stojatá voda už je známka problému.
Kedy je zahmlenie normálne?
Mierny opar je normálny v prípade, že zahmlenie po pár kilometroch jazdy zmizne. Vzduch počas jazdy krúži vo vnútri svetlometu a účinne odstraňuje vlhkosť. Svetlá sú navyše konštruované tak, aby zaistili efektívne vetranie a rýchle odstránenie zahmlenia.
Kedy ide o poruchu?
Dôležitým znakom sú kvapôčky, takmer hmla a voda. Na svetlometoch sa nesmú hromadiť viditeľné kvapôčky, zahmlenie by nemalo brániť pohľadu dovnútra a v spodnej časti sa nesmie hromadiť voda.
Pokiaľ orosenie po pár minútach jazdy nezmizne a vy nájdete jeden z vyššie uvedených príznakov, svetlomety nie sú v poriadku.
Čo skontrolujete doma?
Ak zahmlenie trvá dlhšie, než by malo, môžete skontrolovať drobné poškodenia. Či na svetlách nie sú praskliny, či je žiarovka dobre nasadená, či všetky gumové kryty správne tesnia. Netesnosť dobre spoznáte po prejdení umývačkou, jesennej prehánke alebo zimnej nádielke snehu, ktorý sa následne roztopí.
Či už objavíte poruchu, s ktorou si sami neporadíte, alebo na nič neprídete a problém pretrváva, navštívte odborníkov. Dlhším používaním poškodeného dielu zvyšujete riziko nehody a ohrozujete seba aj ostatných účastníkov na cestách.
Čím zahmleniu predídete
Najlepším riešením je sa problému so zahmlením preventívne vyhnúť a nechať si pravidelne kontrolovať stav svetlometov. Revízia svetiel a ich nastavenie znamená dobre vidieť aj byť dobre videný.
Počas jazdy sú svetlá vystavené otrasom a závisia od stavu podvozku, tlmičov, pružín alebo hustenia pneumatík. Kontrolu, prípadne nastavenie, vykonávame v BestDrive servisoch pri každej servisnej prehliadke, počas STK a samozrejme na požiadanie. Na mieste vykonáme výmenu poškodenej žiarovky alebo rovno renováciu zašlých svetlometov.
So svetlami skontrolujte aj autobatériu
Blížiaca sa jeseň so sebou prináša úbytok denného svetla, mrazivejšie rána i nárast spotreby elektrickej energie od vyhrievania sedačiek po vykurovanie počas cesty do práce.
Zvýšenú spotrebu musí pokryť systém elektrického napájania vozidla. Súčasťou je aj autobatéria, ktorá v chladných mesiacoch trpí vysokou záťažou. Navyše mrazivé teploty znižujú jej kapacitu. Preto spojte jesennú kontrolu svetlometov s kontrolou autobatérie a akumulátora.
Samotný test batérie zvládneme v servisoch za pár minút. Prezradí nám, v akej kondícii je vaša baterka a či potrebuje vymeniť.
Nenechávajte prípravu vášho vozidla na poslednú chvíľu. S nami budete na zimu pripravení včas.