BestDrive: Bezpečne na zimnú dovolenku

Vianočné sviatky máme už za sebou a pomaly sa chystáme na jarné prázdniny. Poznať to budú hlavne rodičia detí škôlkou či školou povinných. Väčšina Čechov a Slovákov trávi jarné prázdniny na horách. A to, kam za snehom vyrazia, často záleží hlavne na počasí. A či už sa jedná o tuzemské alebo zahraničné destinácie, väčšinou volia cestu autom. Ak sa teda chystáte na lyže, bude sa Vám hodiť pár tipov a informácií. S čím je potrebné počítať?

Česko

V Česku sú pravidlá rovnaké ako v predchádzajúcich rokoch. Zimné pneumatiky je povinné používať od 1. novembra do konca marca, pokiaľ je na vozovke súvislá vrstva snehu alebo ľadu, alebo sa dá táto situácia očakávať. V Česku sa objavujú značky s tvarom modrého kruhu s autom hore a snehovou vločkou pod ním - na takomto úseku platí povinnosť použitia zimných pneumatík v období od začiatku novembra do konca marca vždy, tj. aj za priaznivejšieho počasia. Minimálna hĺbka dezénu pri zimných pneumatikách je 4 mm.

Samozrejme je potrebné si skontrolovať povinnú výbavu - výstražný trojuholník, lekárničku, reflexné vesty alebo napríklad náhradnú žiarovku. V niektorých horských oblastiach je v prípade zasnežených ciest povolená jazda len so snehovými reťazami.

Desaťdňová diaľničná známka vyjde na 310 Kč. Zakúpiť si ju môžete ako v predchádzajúcich rokoch na čerpacích staniciach, pobočkách pošty a ďalších označených miestach.

Slovensko

Na Slovensku sa pravidlá v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi príliš nezmenili. Povinnosť používať zimné pneumatiky (typ M + S) je pre osobné vozidlá podobná ako v Česku - pokiaľ je na vozovke súvislá vrstva snehu alebo ľadu - ale bez obmedzenia dátumom. Na Slovensku sú benevolentnejší pri hĺbke dezénu - stačí 3 mm.

Pre cestu na Slovensko si skontrolujte povinnú výbavu - určite tam musí byť výstražný trojuholník aj lekárnička. Reflexnú vestu musíte použiť vždy, ak mimo obce opúšťate vozidlo. Celodenné svietenie je podobne ako v Česku celoročne povinné. Zariadenie GPS nesmie byť umiestnené v strede predného skla vozidla.

Desaťdňová elektronická diaľničná známka vás vyjde na 10 euro. Kúpiť ju môžete priamo z domu cez internet (www.eznamka.sk).

Rakúsko

Zimné pneumatiky musíte mať, ak idete po zasneženej ceste v období od 1. novembra do 15. apríla. A ak zimné podmienky na cestách pretrvávajú, tak aj mimo tohto obdobia. Minimálna hĺbka dezénu je rovnaká ako v ČR - 4 mm. Pri naozaj nepriaznivých klimatických podmienkach sú vyžadované snehové reťaze.

Pred cestou do Rakúska skontrolujte výstražný trojuholník, lekárničku aj reflexné vesty, ktoré potrebujete pre všetkých pasažierov a je nutné ich použiť vždy pri vystúpení z vozidla mimo obce. Hmlovky sú povolené len za zlej viditeľnosti pri hmle, daždi alebo padajúcom snehu. Celodenné svietenie nie je v Rakúsku povinné.

Rakúsko rovnako ako vlani mierne upravuje cenu diaľničnej známky, a to smerom nahor. Desaťdňová diaľničná známka je v tomto roku o 20 centov drahšia, teda 9,40 €, dvojmesačná o 60 centov a ročná známka o 1,90 euro.

Pozor by sme si tiež mali dať na prevoz lyží v aute. Tie by mali byť vždy náležite upevnené alebo ideálne prepravované v strešnom boxe. Za prevoz lyží v aute, ktoré sú voľne uložené vo vnútri vozidla, hrozí pokuta až 5000 euro.

Taliansko

V Taliansku je celoplošné používanie zimných pneumatík nepovinné. Ich použitie a využitie snehových reťazí si riešia jednotlivé provincie vlastným právnym predpisom. Sú regióny, kde je zimné vybavenie povinné už od polovice októbra. So zimnými pneumatikami určite chybu neurobíte - všeobecne platí ich použitie od polovice októbra do polovice apríla. Použitie zimnej výbavy upravujú v Taliansku špeciálnej dopravné značky.

Povinná výbava je obdobná ako v ostatných krajinách, výstražný trojuholník a reflexné vesty pre všetkých cestujúcich. Osobné autá majú povinnosť celodenného svietenia v tuneloch a na diaľniciach. Na rozdiel od Česka alebo Slovenska nie je povinná lekárnička.

Jednotnú diaľničnú známku v Taliansku nehľadajte. Mýto sa platí za použitie diaľnice - všeobecne zhruba 6 euro za najazdených 100 km.

Francúzsko

Použitie zimných pneumatík je odporúčané na komunikáciách pokrytých ľadom alebo snehom. V horských oblastiach sa ale objavuje značka Pneus neige (pneumatiky na sneh), kde je ich použitie povinné. Minimálna hĺbka dezénu zimných pneumatík je 3,5 mm.

Povinná výbava sa moc nemení - výstražný trojuholník a reflexná vesta je povinná, pričom vesta musí byť v dosahu vodiča. Lekárnička nie je pre osobné vozidlo povinná. Vo výbave by nemal chýbať ani alkohol tester. Pozor na telefonovanie za jazdy bez handsfree - používanie mobilných telefónov pri riadení je zakázané a porušenie vás môže stáť až 135 euro a 3 trestné body. Celodenné svietenie je odporúčané.

Čo sa týka diaľničných poplatkov, je to podobné ako v Taliansku - mýto sa vyberá na bránach podľa prejdeného úseku. Výška poplatku je okolo 9 eur na 100 km.

Ostatné odporúčania

Všetkým vodičom, ktorí sa na jarné prázdniny chystajú vozidlom, odporúčame nepodceniť prípravu. V zime je vždy príprava auta na dlhšiu cestu náročnejšia ako v lete. Úplne najjednoduchšie je nechať ju na profesionáloch - napríklad zo servisnej siete BestDrive, kde vždy začiatkom nového roka prichádzame s akčnou ponukou na zimnú servisnú prehliadku.

Počas prehliadky sa zameriame na kontrolu celého vozidla, predovšetkým však na 4 najdôležitejšie oblasti pre bezpečnosť jazdy v zime:

  1. Pneumatiky - dôležité je skontrolovať nielen stav, ale aj hĺbku dezénu zimných pneumatík. Preveriť ich tlak a prípadne ho dohustiť na odporúčanú hodnotu. Pokiaľ Vám hrozí, že budete potrebovať použiť snehové reťaze, odporúčame si ich nasadzovanie vyskúšať vopred.
  2. Brzdy - nielen brzdová kvapalina, ale aj jednotlivé komponenty brzdového systému by sa mali skontrolovať. Ich bezchybná funkčnosť je najmä v zime veľmi dôležitá. Nevyhovujúca brzdová kvapalina alebo opotrebované brzdové doštičky / kotúče môžu mať za následok dlhšiu brzdnú dráhu, a to je najmä na mokrej a klzkej vozovke kritické.
  3. Kvapaliny - v zime nezabúdajte tiež na kontrolu chladiacej kvapaliny a kvapaliny do ostrekovačov. Obe tieto tekutiny musia byť v dostatočnom množstve a hlavne - v "zimnej" variante. Odporúčame si nechať premerať bod tuhnutia chladiacej kvapaliny. Pri dopĺňaní zimnej kvapaliny do ostrekovačov nezabúdajte ani na kontrolu kvality stierania stieračov - ak máte akékoľvek pochybnosti, radšej ich vymeňte.
  4. Autobatérie - v tomto ročnom období dostáva zabrať aj autobatéria, najmä pri štartovaní v mínusových teplotách. Pokiaľ o nej máte pochybnosti, radšej ju nechajte premerať, prípadne vymeniť.

Skúsení mechanici skontrolujú a pripravia Vaše vozidlo tak, aby ste mohli jazdiť s istotou, že ste Vy aj vaša rodina v bezpečí. Na pobočkách servisnej siete BestDrive okrem toho nájdete aj širokú ponuku aj zimných autodoplnkov, ako sú zimné reťaze.

BestDrive je najväčšia sieť pneuservisov a autoservisov na Slovensku a v Českej republike. Prevádzkovateľom siete je na Slovensku ContiTrade Slovakia s. r. o. a v Českej republike ContiTrade Services s. r. o., obe spoločnosti patria do koncernu Continental. Jednotný koncept servisnej siete BestDrive so 188 pobočkami umožňuje pokryť ponukou profesionálnych pneuservisných a autoservisných služieb územie oboch štátov. Komplexnú ponuku tovarov a služieb môžu využívať aj zákazníci preferujúci online objednávanie z pohodlia domova cez www.bestdrive.sk alebo www.bestdrive.cz. Ako najväčší poskytovateľ komplexnej služby motoristom sa servisy BestDrive snažia nadštandardným spôsobom naplňovať očakávania svojich zákazníkov v duchu firemného motta: Vy jazdíte, my sa staráme. / You drive, we care.