Ako sa v zime postarať o podvozok a pneumatiky automobilu?

Aj podvozok je dôležitou súčasťou automobilu, avšak kvôli tomu, že nejde vidieť, mnohokrát na neho pri starostlivosti zabúdame. To je problém predovšetkým v zimnom období, kedy nie sú cesty zrovna v tom najlepšom stave. Práve aj kvôli horšiemu stavu ciest trpia dôležité časti podvozku ako brzdy, výfuky a tlmiče. To potom vedie k väčšiemu opotrebeniu pneumatík a ich kratšej životnosti. So zhoršenými jazdnými vlastnosťami ale aj klesá bezpečnosť na cestách. Pokiaľ si v tomto ohľade sami nie ste istí, ako na tom vaše auto je, prenechajte všetku starostlivosť na nás. Stačí si vybrať z ponuky našich služieb.

Prevencia je základ

Podvozok automobilu môžete ochrániť mnohými spôsobmi, medzi tie najzákladnejšie patria najmä:

  • dávať si pozor na jeho mechanické poškodenie,
  • starať sa o systém plastových krytov,
  • jazdiť primeranou rýchlosťou a po vhodnom teréne,
  • postrekovať podvozok a dutiny prostriedkami proti korózii (ideálne každé štyri roky).

Čo na podvozku skontrolovať

Aspoň prvú predstavu o tom, v akom stave podvozok auta je, si môžete urobiť aj prehmataním. Skontrolovať môžeme napr. brzdové kotúče, ručnú brzdu, tesnenia piestov tlmičov, výfuk a ďalšie dôležité prvky.

1. Brzdy

Brzdy by sa dali ľahko označiť ako najdôležitejší prvok bezpečnosti vášho vozidla. Tým najzákladnejším, čo môžeme pre naše brzdy urobiť, je kontrola brzdovej kvapaliny, ktorú by sme mali meniť každé dva roky (nariadenie väčšiny výrobcov automobilov).

S tým, ako brzdová kvapalina starne, sa v nej začína viac a viac hromadiť voda. To by mohlo pri zahriatí brzdového systému alebo jeho častí viesť až k dosiahnutiu bodu varu tejto vody a k následnej nehode. Kvôli kontaminácii brzdovej kvapaliny vodou môže dôjsť k situácii, kedy už nemôže byť brzdová kvapalina stlačená a váš automobil tak nedokáže brzdiť. Brzdová kvapalina plní v systéme aj antikoróznu úlohu. Zanedbávanie výmeny brzdovej kvapaliny v termínoch, ktoré stanovuje výrobca vozidla, môže mať za následok poškodenie a následné zlyhanie brzdového systému. Nechajte si preto brzdovú kvapalinu vymeniť v rámci našej autoservisnej siete BestDrive.

Mali by byť kontrolované tiež samotné brzdy a ich obloženie, hydraulický obvod a kotúče. S tým vám v rámci našej autoservisnej siete BestDrive veľmi radi poradíme!

2. Výfuková sústava

Jazdné vlastnosti automobilu závisia do značnej miery aj od toho, či sa staráme o jeho výfukovú sústavu.

To, čo jej životnosť ovplyvňuje najviac, sú poveternostné vplyvy. Zima pre ňu nie je príliš vhodným obdobím, najmä potom kvôli vlhkosti a posypovej soli. Posypová soľ totiž poškodzuje antikoróznu ochranu, ktorou je výfuková sústava opatrená.

Medzi najčastejšie problémy, ktoré výfuk postihujú, patrí predovšetkým uvoľňovanie častíc hrdze v tlmiacej sústave, opotrebenie katalyzátora, v prípade dieselových motorov tiež zanesenie filtra pevných častíc alebo rôzne netesnosti.

3. Tlmiče

Istou zárukou bezpečnosti na ceste sú tiež funkčné tlmiče, vďaka ktorým sa auto pri nerovnostiach terénu „nehúpe“ zo strany na stranu.

Problémom je u tejto súčasti podvozku to, že jej nevyhovujúci stav nespoznáte ihneď. Mnoho vodičov teda vlastne ani nevie, že sú ich tlmiče v zlej kondícii. V zime sú k opotrebovaniu oveľa náchylnejšie, najmä kvôli vlhkosti, soli a nečistotám na ceste. Mimo iného môžete chybné tlmiče spoznať skrze nerovnomerné opotrebovanie pneumatiky.

Zlý stav tlmičov so sebou prináša aj dlhšiu brzdnú dráhu, veľmi často je tiež vinníkom pri aquaplaningu.

Ak sú tlmiče nevhodné pre ďalšiu jazdu, dochádza k ich výmene, ktorou sa v rámci našich služieb tiež zaoberáme. Za nové pritom nedáte žiadnu závratnú sumu. Problém by mohol nastať iba v prípade, keď zháňate niektorý „špeciálny“ druh, ktorý už nie je možné bežne dostať.

Starostlivosť o automobil môže byť niekedy celkom „veda“, my sa vám o neho postaráme rýchlo, kvalitne a za prívetivé ceny. Stačí si vybrať z ponuky našich služieb.