Jeseň je tu - nepodceňujte jej nástrahy!

S príchodom jesene, kedy sa nám pomaly krátia dni a začína zlá viditeľnosť, najmä vo večerných hodinách, je načase zvýšiť svoju pozornosť pri riadení automobilu, pretože také faktory, ako napr. nízka poloha Slnka nad obzorom, dážď, hmla alebo zver prebehujúca cez vozovku, môžu byť príčinou často až veľmi vážnych dopravných nehôd. Vodiči sa v tomto období na cestách často stretávajú so zvieratami a vôbec pritom nemusí platiť, že by ste ich našli len v lesoch. Počet týchto zrážok z roka na rok stúpa. Zo štatistík však vyplýva, že mesiacmi s najväčšími počtami nehôd sú práve blížiace sa mesiace október a apríl.

Nepríjemnou skutočnosťou je to, že okrem zničeného automobilu, končí tento stret často smrťou zvieraťa. Len v roku 2019 bolo nahlásených okolo 13 tisíc prípadov. Najviac sa nehody stávajú skoro ráno alebo podvečer. Najfrekventovanejším miestom zrážok so zverou sú cesty u lesov a polí a zrazeným zvieraťom je v 80 % prípadov srna. Ak v rýchlosti 60 km/h zrazíte napríklad diviaka, môžete to prirovnať k zrážke s nosorožcom. Diviak vám totiž poškodí nielen nárazník, ale aj chladič, a celková škoda sa tak môže vyšplhať do výšky niekoľkých stoviek až tisíc eur. Miesta, ktoré v tomto prípade predstavujú riziko, by mali byť náležite označené a tomu by ste mali tiež prispôsobiť štýl a rýchlosť jazdy. Ak vaše auto jasne svieti (napr. diaľkové svetlá), zviera môže byť zmätené a zostáva strnulo stáť napríklad uprostred vozovky. A to je naozaj veľký problém.

jesen sa blíží

Ako tomu predísť

Rovnako ako v akejkoľvek inej situácii aj tu platí, že je lepšie, ak viete aspoň trochu predvídať. K večeru a v noci šoférujte pozvoľna a opatrne, dbajte na zvýšenú obozretnosť pri jazde lesom, pri výjazde z obcí a na diaľniciach. Majte väčší rozostup od vozidla pred vami a snažte sa nejazdiť úplne pri kraji cesty. Ak už vám totiž niečo skočí do cesty, znižujete riziko, že to skutočne zrazíte.

Tiež sa zvieraťu hneď zbrklo nevyhýbajte. Radšej zastavte, zhasnite diaľkové svetlá a snažte sa byť čo najviac hluční. Zver sa tak vyľaká a utečie.

Čo robiť, keď ...

Pokiaľ už k nehode naozaj dôjde, mali by ste hlavne zachovať pokoj. Priblížte sa ku krajnici, zastavte, zapnite výstražné svetlá a choďte za vaše auto umiestniť výstražný trojuholník v odporúčanej vzdialenosti.

Zavolajte políciu, ktorá informuje ďalšie strany, najmä poľovníkov. Zvieraťa sa rozhodne sami nezbavujte, neberte ho so sebou, ale počkajte na príchod kompetentných orgánov.

Hoci môžu byť dané miesta označené značkami, v prípade nehody vám žiadna pokuta nehrozí, a to aj v prípade, keď zver zvládne zmiznúť a vy ste tak „bez dôkazov”.

Celú situáciu by ste si mali aj náležite zdokumentovať. Odfoťte pre vašu poisťovňu nielen samotné zviera, ale aj škody na aute. Tú by ste potom mali v konečnej fáze kontaktovať a ohlásiť jej vzniknutú situáciu. Nezabudnite si však od polície vyžiadať overenie, že k incidentu skutočne došlo.

Povinné zmluvné poistenie určite nestačí

prevencia

Majte na pamäti, že sa na tento druh nehody PZP nevzťahuje. Mali by ste tak mať vybavené havarijné/špeciálne poistenie, inak sa vám vaše vrecko naozaj prehne. Opravy môžu v tomto prípade vyjsť na stovky eur, záleží od typu vášho automobilu.

Vidieť a byť videný

V období blížiacich sa jesenných mesiacov prichádza tma o niečo skôr a to je dôvod, prečo začínate viac svietiť. V tejto sezóne je viac ako inokedy dôležité, aby ste mali nielen dobrý výhľad, ale boli aj vidieť, resp. váš automobil.

Kľúčové pritom je, aby boli svetlá vášho automobilu v poriadku. Ich správnu funkciu vám môžeme skontrolovať, prípadne nastaviť do ideálneho stavu. S tým vám radi pomôžeme na všetkých pobočkách našej autoservisnej siete BestDrive.

Pre zaistenie dobrého výhľadu by ste nemali zabúdať na správnu funkciu stieračov, bŕzd a ďalších komponentov, ktoré sa priamo alebo nepriamo podieľajú na bezpečnej a pohodovej jazde. V sieti autoservisov a pneuservisov BestDrive nájdete široký sortiment stieračov značky Continental, vďaka ktorým budete mať jasnejší výhľad.

Majiteľom starších vozidiel, ktorých svetlomety sú starobou zašlé, môžeme ponúknuť ich omladzovaciu kôru v podobe služby renovácie svetlometov. Realizáciou tejto služby môžete zvýšiť ich svietivosť, čím tiež prispejete k zvýšeniu vašej bezpečnosti, ale aj bezpečnosti iných účastníkov cestnej premávky.

Až sa zima opýta...

V čase, keď ešte zima neudrela naplno, rad motoristov nevenuje pozornosť stavu autobatérie svojho vozidla. A práve jej údržba je kľúčová.

Nečakajte, až sa vás zima opýta, ako ste sa na ňu pripravili.

V tomto období je potrebné dávať pozor na výdrž autobatérie, ktorá vám môže počas jedného chladného rána vypovedať službu. A pretože je ešte len september, naše autoservisy nie sú plne obsadené. Máme teda priestor vykonať vám kontrolu stavu autobatérie a usúdiť, či prežije bez úhony nastávajúce zaťažkávacie obdobie, alebo či je potrebné ju vymeniť za novú.

Spoľahnite sa na odborníkov s dlhoročnými skúsenosťami, spoľahnite sa na BestDrive!