Čo musí spľňat dezén pneumatiky?

Dezén pneumatiky je často podceňovaná záležitosť. Vodiči jazdia na tých istých pneumatikách aj 10 rokov. Pri takomto opotrebovaní dezén nespĺňa zákonom stanovené rozmery a bezpečnostné predpisy. Pozrime sa spolu na dezén zo všetkých strán.

Pokuta

„Najlepším“ možným dôsledkom nevyhovujúceho dezénu je pokuta od policajtov. Ak sa spoliehate na to, že policajt si nedostatočný dezén nevšimne, ste na omyle. Opotrebovaná pneumatika bije do očí. Podľa zákona môžete dostať pokutu až do výšky 60 eur.

JAZDNÉ VLASTNOSTI

Pokuta je však ničím v porovnaní s bezpečnosťou pasažierov. Pneumatika s dezénom na hranici legálnosti má až 3-krát dlhšiu brzdnú dráhu na mokrej vozovke v porovnaní s novou pneumatikou. Dobrzdiť na vzdialenosť 20 metrov alebo 60 metrov je často rozhodujúcim faktorom medzi životom a smrťou.

PREDPÍSANÉ ROZMERY

Aké sú teda predpísané rozmery? Letné pneumatiky na osobných vozidlách do 3,5 tony musia mať dezén s hĺbkou 1,6 mm, celeročné pneumatiky a zimné pneumatiky 3,0 mm. V prípade motoriek závisí hĺbka dezénu od konkrétnej kubatúry. Je to však od 1,0 do 1,6 mm. Merať dezén odporúčame napríklad aj pri kúpe jazdeného auta. Aj týmto pozorovaním zistíte, ako sa majiteľ staral o pneumatiky a o celé auto.

AKO MERAŤ?

Hĺbka dezénu by sa mala merať na ploche, ktorá prichádza do kontaktu s vozovkou, a teda odvádza pomedzi drážky najviac vody. Dezén na kraji pneumatiky môže mať pokojne aj 7 mm, no v strede nameriate sotva 1 mm. Dezén kontrolujte pravidelne a vyhnete sa tak dopravným nehodám aj pokutám.

NEMEŇTE NA POSLEDNÚ CHVÍĽU

Zákonom predpísaných 1,6 mm? To je už samovražedná hodnota. Nikdy nejazdite s dezénom menším ako 4 mm. Už pri štyroch milimetroch je brzdná dráha dvojnásobne dlhšia v porovnaní s novými pneumatikami. Ak ste práve zistili, že váš dezén už to má za sebou, pozrite sa na našu ponuku nových pneumatík.

Na záver máme jednu dobrú radu pre všetkých majiteľov áut. Nesprávna geometria vozidla výrazne ovplyvňuje opotrebenie dezénu. Nezabudnite na ňu. Predĺžite tak životnosť pneumatík.

Námi ponůkané servisné služby