Blíži sa čas letnej dovolenky, je na ňu vaše auto pripravené?

Teploty stúpajú raketovou rýchlosťou, chodievame v čo možno najkratšom oblečení a neustále sa potrebujeme chladiť. To môže znamenať jediné - konečne je tu leto! Niektorí z vás budú vyrážať za turistikou alebo poznávaním cudzích kultúr. Predstavíme vám horúce tipy na miesta, ktoré stojí za to navštíviť. Zároveň si ale povieme, ako na ne pripraviť aj svoj automobil, aby ste potom neboli nepríjemne prekvapení. Využite preto širokého spektra našich služieb na ktorejkoľvek z pobočiek autoservisnej siete BestDrive.

Povinná výbava

V povinnej výbave by ste oproti roku 2019 príliš zmien nezaznamenali. Základom sú autolekárnička, výstražný trojuholník, reflexná vesta a nástroje na opravu/výmenu kolesa. Môžete však tiež využiť rezervy, ktorá je vhodná predovšetkým v prípade, keď dôjde k naozaj vážnemu a hlbokému defektu (napr. bočný prierez), kedy vám už žiadna zo sád vaše koleso neopraví. V prípade, kedy by ste jazdili bez rezervy, vás potom môže čakať nepríjemnosť v podobe nákladného a časovo náročného odťahu vozidla.

Autolekárnička bude vždy kľúčovým prvkom povinnej výbavy automobilu, „vyhadzovať“ ju pritom nemusíte ani po dátume expirácie - dôležité je, aby boli jednotlivé časti v neporušenom (tzn. originálnom) stave. Autolekárničku pritom ukladáme najlepšie na suché a čisté miesto.

Trojuholník inštalujeme na bežnej ceste v minimálnej vzdialenosti 50 m za vozidlom, na diaľnici potom v minimálnej vzdialenosti 100 m.

Povinnosť nosiť reflexnú vestu u nás má iba vodič vozidla, nie ďalší členovia posádky. Využiť ju musíte vtedy, ak sa mimo obce chystáte vystúpiť z auta. Je však veľmi odporúčaná tiež ostatným členom posádky.

Pravidlá sú dôležité

To, aké vysoké pokuty môžete obdržať, závisí od priestupku, ktorého sa ako vodiči dopustíte. Mali by ste tak dodržiavať povolené rýchlostné limity a ďalšie pravidlá cestnej premávky (zákaz telefonovania za volantom a pod.). Vždy sa tak pred cestou do zahraničia informujte o odlišnostiach v pravidlách cestnej premávky daného štátu.

Servisná prehliadka pred výjazdom

Auto s vami má vydržať po celý čas vašej dovolenky, tomu však musí zodpovedať aj jeho stav, ktorý sa rozhodne nevypláca podceniť.

Najprv sa zamerajte na prevádzkové kvapaliny - teda olej, brzdovú a chladiacu kvapalinu a kvapalinu do ostrekovačov. Rovnako tak by mal byť v úplnom poriadku (technický stav aj čistota) vašej klimatizácie. Je leto, a preto ju (a jej bezchybný stav) teraz budete potrebovať možno viac ako inokedy.

Pneumatiky by mali byť pred cestou takisto v skvelej kondícii. Jazda s podhustenými pneumatikami vám môže spôsobiť nejednu nepríjemnosť. 

Pneumatiky by mali byť pred cestou takisto v skvelej kondícii. Jazda s podhustenými pneumatikami vám môže spôsobiť nejednu nepríjemnosť. Ovládateľnosť auta je totiž v tomto prípade na oveľa horšej úrovni, výrazne sa vám tiež dvíha spotreba paliva a ste väčším nebezpečenstvom pre svoje okolie. Tlak by mal byť o niečo vyšší, než je bežné - vaše auto totiž bude s najväčšou pravdepodobnosťou dosť zaťažené zbalenými vecami. Informácie o odporúčaných tlakoch nájdete na štítku, napr. na krytke tankovacieho hrdla, na stĺpiku karosérie a pod. Nemenej podstatným prvkom, ktorý si tiež zaslúži kontrolu, je hĺbka dezénu - tá by mala byť v prípade letných pneumatík aspoň 2 mm.

Situácia na cestách je mnohokrát len ​​ťažko predvídateľná, preto je vhodné mať v skvelom stave aj brzdy vášho automobilu. Tie by mali byť servisom kontrolované aspoň raz ročne. Brzdová zostava je totiž počas jazdy extrémne namáhaná, najmä potom brzdová kvapalina a trecie prvky.

Ako vidíte, veci, ktoré je nutné skontrolovať, je viac než dosť. Vďaka ich kontrole však máte nad vozidlom maximálny prehľad a počas cesty vás potom už nemôže nič prekvapiť. V prípade, keď svoj automobil a starostlivosť o neho zveríte odbornému servisu, ste pripravení na všetky výzvy, ktoré vás môžu počas vašej letnej dovolenky stretnúť. Zverte preto svoju bezpečnosť do rúk autoservisnej siete BestDrive!

Bez dokladov ani kilometer

Nezabudnite na to najdôležitejšie, bez čoho sa jednoducho jazdiť nedá - vodičský a technický preukaz. Ďalej by ste nemali zabudnúť ani zelenú kartu, preukaz poisťovne a ďalší doklad s fotkou, teda občiansky preukaz.

A pretože máte zdravie len jedno, oplatí sa vám dohodnúť si u poisťovne aj cestovné poistenie.

Nezabúdajte odpočívať

Okrem bezchybného stavu vozidla hrá dôležitú úlohu v pohodovej jazde aj dostatok odpočinku vodiča. Prestávky na odpočinok by mali byť pravidelné, ideálne, čo dve hodiny. Ak sa prepínate, dvíha sa aj chybovosť v riadení a úsudku.

Dôležitý je aj pravidelný pitný režim, kávy by ste mali vypiť primerané množstvo - veľa kávy vám môže naopak ešte viac uškodiť, telo totiž odvodňuje. Najideálnejšou tekutinou je voda z kohútika, neperlivá a nesladená. Dobre vám však poslúži prakticky čokoľvek, hlavne piť!

Ak sa chystáte na nočné cestovanie, skúste pribaliť deku. V noci totiž môže nečakane klesnúť teplota.

A kam sa teda vypraviť? Vyskúšajte krásy našej krajiny!

Cestovanie autom má svoje nesporné výhody. Nabalíte sa, ako potrebujete, a môžete si vašu cestu spríjemniť mnohými zastávkami. Veľa Slovákov volí návštevy hradov, pamiatok alebo prírodných parkov.

Ak plánujete cestu po diaľnici, budete potrebovať diaľničnú známku. Za 10-dňovú známku tento rok zaplatíte 10 eur, mesačná známka vás potom vyjde na 14 eur. Známky sa predávajú v elektronickej podobe na konkrétnu ŠPZ, takže ju môžete zakúpiť aj cez cestou z pohodlia domova.

Na diaľnici pre vás platí rýchlostný limit 130 km/h, mimo obce potom 90 km/h, v obci 50 km/h.

Na rozdiel od ostatných štátov Európy u nás v prípade, kedy sa chystáte za volant, nesmiete požiť ani kvapku alkoholu.

Krásnou lokalitou, ktorá stojí za zmienku, je napr. Bojnický zámok, ktorý patrí k najstarším a najvýznamnejším pamiatkam na Slovensku. Vyzerá skutočne ako z rozprávky a v jeho okolí nájdete veľa zaujímavých miest, napr. vyhliadkovú vežu s názvom Čajka v oblakoch, ZOO, kúpele, zrkadlové bludisko a mnoho ďalších. U našich bratov Čechov navrhujeme navštíviť Zámok Lednice. Ten je súčasťou tzv. Lednicko-valtického areálu a ponúkne vám zážitok na celý deň. Celý zámok môžete prejsť vďaka mnohým vyhliadkovým trasám, nádherná je aj okolitá príroda a nezabudnite navštíviť Minaret!

Obľube sa v Česku, v blízkosti našich hraníc, teší tiež priepasť Macocha, ktorej hĺbka dosahuje dĺžku necelých 139 metrov, vďaka čomu sa radí medzi najväčšie priepasti v rámci strednej Európy. Návštevníkom poskytuje dva vyhliadkové mostíky - horný a dolný. Prejdite sa na lodičkách a spoznajte krásy tohto miesta s bohatou históriou!

Ak ste spomínanú vyhliadku (Čajka v oblakoch) už navštívili a pohľad z vtáčej perspektívy je niečo pre vás, ako posledný horúci tip vám prinášame vyhliadku, ktorú ale tentokrát nájdete v Dolnej Morave. Chodník v oblakoch sa nachádza v nadmorskej výške vyše 1 100 metrov nad morom, výška je 55 metrov a nášľapy úžasných 710 metrov. Pre deti je tu tiež pripravený tobogán, s ktorým sa môžu pohodlne dostať až dole. Dostanete sa tam až piatimi rôznymi trasami, každý si teda hravo nájde „tú pravú“ pre seba.