Ako prebieha nastavenie svetiel na aute? (Návod)

Presné nastavenie svetiel je dôležité z hľadiska bezpečnosti cestnej premávky a našej ochrany pred problémami na STK. Bez dobre nastavených svetiel technickou kontrolou neprejdete a nikto to tam za vás nespraví. Nepodceňujte nastavenie svetiel a ušetrite si nervy aj čas.

nastavenie svetel na aute

ÚSPORA PEŇAZÍ

Nastavenie svetiel nie je potrebné vykonávať príliš často. Najmä pri nových autách je malá pravdepodobnosť, že sa ním vôbec budete musieť zaoberať. Avšak, veľmi dobre vieme, že v skutočnom živote to funguje úplne inak. Každé 2 roky nás vedia pokojne poslať z STK s dlhým nosom domov, že si máme nastaviť svetlá. Ak sa ich naučíte nastavovať sami, môžete ušetriť pár eur.

Horší prípad nastáva na cestách po západe Slnka. Ak nejazdíte vo vysokom SUV alebo v dodávke a ešte k tomu máte mierne zahmlené alebo špinavé sklo, vodiči idúci oproti bez nastavených svetiel vám zaručia nulovú viditeľnosť. Vašou jedinou nádejou je, že sa naučíte vidieť pomocou šiesteho zmyslu. Viditeľnosť a bezpečnosť na cestách by bola omnoho väčšia v prípade, že by mali nastavené svetlá všetci.

NASTAVENIE ŠÍRKY

Ak máte svetlá nastaviteľné aj do strán, postavte sa autom priamo pred stenu. Svetlá musia svietiť pekne kolmo na stenu pod pravým uhlom. Žiadna raketová veda. Ak svietia svetlá šikmo alebo do strany, treba ich vyrovnať.

NASTAVENIE VÝŠKY

Na svetlách je uvedené predpísané klesanie. Ak je klesanie 1 %, pri vzdialenosti 10 metrov medzi autom a stenou musia byť na stene svetlá o 10 % nižšie. Ak máte svetlá vo výške 1 meter, na stene musia pri uvedených podmienkach svietiť vo výške 0,9 metra. Jednoduchá rovnica.

NESPOLIEHAJTE SA NA STK

Nastavenie svetiel má byť jednoduché, aby vám ho vedeli nastaviť priamo pri STK. V reálnej situácii vám však pravdepodobne nikto nepomôže a musíte to vyriešiť sami. Prečo absolvovať STK dvakrát po sebe? Príďte pripravení a vyhnite sa ďalšej návšteve.

NECHAJTE TO NA ODBORNÍKA

Avšak, ak nemáte žiadne skúsenosti s autami, na ich opravu ste skôr antitalent a so všetkým chodíte do servisu, aby ste neriskovali prípadné poškodenia, nechajte to s pokojným srdcom na nás. Pri odbornom nastavení svetiel je maximálne nepravdepodobné, že by ste neprešli kontrolou pre ich zlé nastavenie.

Námi ponúkané servisné služby