klima24hod-zasahova-sluzbaautobateriebesdrive-garanciebrzdova-kvapalinabrzdyAsset 20chybajuca-ikonkaCHÝBAIKONKAAsset 10diagnostikaelektronicka-fakturaciafinancovaniegeometriaklimakonzultacie-predajAsset 14Asset 6olejonline-objednavkaOctoberAsset 32opravy-pneu-dusiAsset 30Asset 3Asset 2Asset 4Asset 16pneuhotelpneuservispriprava-na-stkprohlidka-vozidlasvetlatest-emisiiAsset 26tuningumyvanie-pneu-diskovvyfukyzahustovanie-plynomAsset 8

O čom vypovedá rýchlostný index pneumatík?

Blog Article

Každá pneumatika má svoje označenie. Ide o súpis čísel a písmen, ktoré nám prezradia o nej viacero informácií.


O označení pneumatík sme podrobne písali v našom predošlom článku. Dnes sa zameriame na posledné písmeno zapísané v tomto označení.

 

Ako príklad si uvedieme takéto označenie: 205/75 R 20 91T.

 

Posledné písmeno v označení je T. Definuje rýchlostný index pneumatiky. To znamená, že určuje maximálnu rýchlosť vhodnú pre danú pneumatiku. Odporúčanú rýchlosť by ste nemali prekročiť. Mohli by ste ohroziť seba aj spolujazdcov.

 

V označení však nemusí byť iba písmeno T, ale rovno celá abeceda. Môžete tam mať písmená od A až po Y a každé definuje inú maximálne odporúčanú rýchlosť. Písmeno T nám hovorí, že by sme nemali prekročiť rýchlosť 190 km/h. Presné parametre, ktoré sú priradené k daným písmenám nájdete nižšie v našej tabuľke rýchlostných indexov. Podľa nich sa môžete riadiť.

Tabuľka rýchlostných indexov

Tabulka rychlostnych indexov

Tabulka rychlostnych indexov

V zime je rýchlostný index nižší

Pri zimných pneumatikách by ste mali dodržiavať rýchlostný index nižší o jeden stupeň. Je to kvôli bezpečnosti, keďže v zime musíme kvôli poveternostným podmienkam jazdiť opatrnejšie. Ak teda máte v technickom preukaze napísaný rýchlostný index U (200 km/h), v zime by ste mali jazdiť podľa indexu T (190 km/h). T je v tabuľke hneď pod indexom U.

continental
Uniroyal
Barum
Matador

 

Bridgestone
Goodyear